17 ترفند مهم ویژوال استودیو که نمی دانید

مدت مطالعه » 6 دقیقه
10 ترفند مهم ویژوال استودیو که نمی دانید

مقاله امروز آموزشگاه کامپیوتر پرتو، پیرامون 17 ترفند مهم ویژوال استودیو که نمی دانید است و قصد داریم ترفند هایی را در آن معرفی کنیم که بتوانید با استفاده از آنها، نرم افزار ویژوال استودیو خود را دگرگون کنید.
ویژوال استودیو یکی از ویرایشگرهای متنی پرطرفدار و محبوب است که توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده است .استفاده از این IDE به منظور توسعه برنامه های کامپیوتری ، اپلیکیشن های تحت وب ، وب سرویس ها و اپلیکیشن ها موبایل مرسوم است .ویژوال استودیو ، قابلیت پیشتیبانی از 36 زبان برنامه نویسی مختلف را دارد و بدین ترتیب برای ویرایشگرها و دیباگرهای کد این امکان را فراهم میکند که بتوانند تقریبا هر زبان برنامه نویسی را پشتیبانی نمایند .اما یکی از مواردی که تمامی برنامه نویسان مشتاق بدان هستند ، این است که بتوانند برنامه مورد نظر خودشان را در مدت زمان کوتاهتری ارائه دهند .این اصل نیازمند دانشی است که از برنامه نویسی بدست آورده اند.در این مطلب قصد داریم برایتان 17 ترفند مهم ویژوال استودیو که نمی دانید را شرح دهیم تا با استفاده از آن ها بتوانید بشکلی حرفه ای تر عمل نموده و برنامه مورد نظرتان را با سرعت بیشتری پیش ببرید.با ادامه مطلب همراه ما باشید …

برای یادگیری حرفه ای c# می توانید در کلاس آموزش سی شارپ شرکت نمایید

افزایش سرعت Load پروژه

به منظور سرعت بخشیدن به اجرای پروژه میتوانید پروژه مورد نظر خودتان را با پکیج های موجود و یا وضعیت فعلی ، لود نمایید .بدین منظور میتوانید مسیر زیر را طی نمایید :
Tools > Options > Project and Solutions
و تیک گزینه Restore Solution Explorer project hierarchy state on solution load را حذف نمایید .

code cleanup

بااستفاده از این قابلیت در ویژوال استودیو میتوانید استایل کد ها ، نحوه نمایش آن ها و فرمت کدها را تغییر داده و موجب خوانایی بیشتر کدها گردید .این امکان با کلیک بر روی ایکون جارو و یا استفاده از کلیدهای ترکیبی CTRL + K , CTRL + E برایتان مهیا میگردد.

استفاده از الگوهای کدنویسی (code snippet)

الگوهای کدنویسی یا code snippet ،به تکه کدهایی گفته میشود که تمامی عبارات را بطور خودکار درج مینمایند .این تکه الگوها به روش های مختلفی در دسترس شما قرار میگیرند .بدین منظور میتوانید از فشردن کلیدهای ترکیبی CTRL+K و CTRL+X استفاده نمایید .در پنجره به نمایش درامده میتوانید یکی از الگوها را متناسب با پروژه خود انتخاب نمایید .
روش دوم استفاده از الگوها ، وارد نمودن نام الگو و فشردن دوبار کلید Tab است .به عنوان مثال برای درج الگوی ویژگی ها (Property) میتوانید به صورت زیر عمل نمایید :
prop + tab +tab
چند مثال از الگوها :
درج الگوی try..catch: try+tab+tab
درج الگوی try..finally: tryf+tab+tab
شرط switch: switch+tab+tab
حلقه for: for+tab+tab

ایجاد خودکار ویژگی ها از روی متغیرها

در صورتیکه قبلا یک متغیر تعریف نموده اید و قصد ایجاد ویژگی برای آن را دارید ، لازم نیست تا بصورت دستی این کار را انجام دهید .بدین منظور لازم است تا با استفاده از کلیدهای ترکیبی زیر ، ویژگی مورد نظرتان را بصورت خودکار ایجاد نمایید .
برای این کار ، بر روی متغیر مورد نظرتان قرار گرفته و کلید های ترکیبی CTRL+E و CTRL+R را فشار دهید .سپس پنجره ای به نمایش در خواهد آمد تا با استفاده از آن ویژگی مورد نظر خودتان را انتخاب نموده و بر روی متغیر اعمال نمایید .
نکته : به منظور حصول نتایج بهتر ، لازم است تا نام متغیرها را با (_) شروع نمایید .

Copy , Cut و Paste یک خط

برای کپی ، کات و یا Paste نمودن یک خط از کدِ مورد نظرتان ، لزومی ندارد تمام آن خط را انتخاب نمایید .بدین منظور میتوانید بر روی خط مورد نظرتان رفته و برای کپی نمودن کلید ترکیبی Ctrl+c ، برای کات کردن کلید ترکیبی Ctrl+x و برای Paste نمودن از کلید ترکیبی Ctrl+v استفاده نمایید .

منظم نوشتن کدها

برخی از برنامه نویسان به تمیز نوشتن عادت ندارند و معمولا کدهای آن ها دارای بهم ریختگی هایی اعم از عدم رعایت فاصله و … است.در ورژن های 2005 و 2008 امکانی فراهم شده است تا با استفاده از آن بتوانید به کدهای خود نظم دهید و قالب بندی نمایید .بدین منظور لازم است تا با استفاده از کلیدهای ترکیبی زیر و به جای نظم دادن دستی به کدها ، کدهای خود را مرتب نمایید :
کلیدهای ترکیبی CTRL+K و CTRL+D

جستجو در Watch Window

Watch Window شامل بررسی متغیرها در محیط ویژوال استودیو است .به منظور فعال نمودن این ویژگی ، لازم است تا بر روی متغیر مورد نظر کلیک نموده و یا از قسمت Data Tips گزینه Add To Watch List را انتخاب نمایید .حال متغیر مورد نظر شما در Watch Window ظاهر خواهد شد.
در ورژن 2019 میتوانید بطور مستقیم متغیر مورد نظر خودتان را در این پنجره جستجو نمایید .علاوه بر این میتوانید با دوبار کلیک برروی خط مورد نظر فرمت و یا نوع آن را شناسایی نمایید .

اضافه نمودن NameSpace بطور خودکار

در زمانی که تعداد سطرهای کد نوشته شده شما بسیار زیاد باشد و یا نام NameSpace خود را فراموش نموده اید ، بازگشت به ابتدای صفحه کاری زمان بر و سخت است .در این زمان تنها کافی است ، نام کلاس را وارد نموده و کلید ترکیبی .+CTLR (کلید ctrl همراه با نقطه) را فشار دهید .در این حالت منویی به نمایش در خواهد آمد که لازم است تا Namespace مورد نظرتان را انتخاب نموده و کلید اینتر را فشار دهید .در این زمان فضای نام مورد نظرتان بصورت خودمار به فایل اضافه خواهد شد.
نکته : این ویژگی برای VS 2005 و VS 2008 قابل اعمال است .

کامل نمودن نام متغیرها و کلاس ها بصورت خودکار

در هنگامی که کدنویسی میکنید ، ممکن است نام یک کلاس یا متغیر را فراموش نموده باشید .برای استفاده از آن لازم است تا چند حرف از آن را که به یاد میاورید را تایپ نموده و کلیدهای ترکیبی CTRL+Space را فشار دهید.
در این زمان در صورتیکه نامی مشابه با نام مورد نظرتان یافت شود ، لیستی از نام ها به شما نمایش داده میشود و میتوانید با توجه به نتایج حاصله ، نام کلاس یا متغیر مورد نظر خودتان را انتخاب نمایید .

غیر فعال نمودن چند خط کد مخصوص

ممکن اس تبخواهید چندین خط کد را به توضیح تبدیل نموده و یا آن ها را حذف نمایید .بدین منظور میتوانید خطوط مورد نظرتان را انتخاب نموده و کلید های ترکیبی CTRL+K و CTRL+C را فشار دهید
حال برای برگشت به حالت قبلی کافی است از کلیدهای ترکیبی CTRL+Kو CTRL+U استفاده نمایید .
نکته : استفاده از این قابلیت بر روی تمامی ویرایشگرهای ویژوال استودیو ، نظیر HTML , JavaScript , VB.Net , Web.Config و … امکان پذیر است .

مرتب سازی و حذف نمودن ورودی کلاس های زائد

برنامه نویسان معمولا در حین کدنویسی کلاس هایی به کد خود اضافه مینمایند که ممکن است به سبب تغییراتی که در کدهای خود میدهند دیگر نیازی بدان ها نداشته باشند.همچنین ممکن است پس از مدتی ورودی های کدها کمی بهم ریخته به نظر آید.
بدین منظور لازم است در محیط کدنویسی کلیک راست نموده تا منو باز گردد.در زیر منوی Organize usings تعدادی گزینه موجود است که میتوانید از آن ها برای ویرایش ورودی کلاس های خودتان استفاده نمایید .برای حذف کلاس های زائد و یا مرتب سازی آن ها میتوانید از گزینه Remove and sort استفاده نمایید .
نکته : این گزینه بر روی VS 2008 فعال است .

استفاده مجدد از کدها در ToolBox

بعضی مواقع نیاز است تا از کدهایی که قبلا نوشته ایم در قسمت های مختلف برنامه استفاده نماییم بدین منظور میتوان کد مورد نظر را انتخاب نموده و آن را با استفاده از Drag & Drop در پنجره ToolBox رها نمایید .علاوه بر این میتوانید کدها را در ToolBox گروهبندی نمایید .بدین منظور میتوانید با فشردن کلید ترکیبی CTRl + Alt+X و یا از مسیر view>Toolbox این قابلیت را فعال نمایید .

نمایش پنجره Output Window

در صورتیکه میخواهید جزئیات Output یا خروجی برنامه پس از هربار Built و یا استارت برایتان به نمایش دراید ، لازم است تا گزینه Show Output window when build starts را از مسیر Tools > Options > Project and Solutions فعال نمایید .

دسترسی سریع به لیست کلاس ها

در پنجره کدنویسی و در سمت بالا ، لیستی از کلاس ها و انواع تعریف شده موجود است که برای دسترسی بدان ها لازم است تا از از موس بر روی آن ها استفاده نمایید .راه سریع تر این است که با استفاده از کلیدهای ترکیبی CTRL+F2 و بدون نیاز به موس ، به این کلاس ها دسترسی پیدا نمایید.

کامپایل ، انصراف از کامپایل و اجرای پروژه

به منظور ترجمه یا اجرای پروژه میتوانید از کلید های ترکیبی که در زیر آمده نسبت به این امور اقدام نمایید :
کامپایل تمامی solution: ترکیب CTRL+Shit+B
توقف و لغو کامپایل : CTRL+Break
کامپایل و اجرای پروژه در حالت عادی : CTRL+F5
کامپایل و اجرا در حالت Debug : F5

Run to Cursor

با استفاده از این قابلیت میتوانید قسمتی از پروژه که مورد نظر شماست را اجرا و دیباگ نمایید .برای استفاده از این قابلیت کافی است بر روی خطی که مورد نظرتان است (در حالت دیباگ) بیاستید و گزینه Run to Cursor را انتخاب نمایید .
علاوه بر این میتوانید از کلیدهای ترکیبی CTRl + F10 استفاده نمایید .

اجرای برنامه های تحت وب از طریق چندین مرورگر

یک برنامه نویس حرفه ای ، برنامه مورد نظر خود را در چندین مرورگر اجرا مینماید تا باگ های احتمالی آن را رفع نماید .بدین منظور لازم است از dropdown دکمه اجرای برنامه گزینه Browse with مرورگر مورد نظرتان را به عنوان یک پیش فرض انتخاب نمایید و گزینه Set as default را انتخاب نمایید .

در صورتیکه سوال و یا نظری دارید ، آن را در این قسمت برایمان بنویسید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقاله
17 ترفند مهم ویژوال استودیو که نمی دانید
نام مقاله
17 ترفند مهم ویژوال استودیو که نمی دانید
خلاصه
در این مطلب قصد داریم برایتان ترفندهایی از ویژوال استودیو که موجب افزایش سرعت میگردند، را عنوان نموده تا با استفاده از آن ها بتوانید بشکلی حرفه ای تر عمل نموده و برنامه مورد نظرتان را با سرعت بیشتری پیش ببرید.با ادامه مطلب همراه ما باشید
نویسنده
منتشر کننده
آموزشگاه کامپیوتر پرتو
لوگو
مشاوره و ثبت نام -02166959852
×