SASS چیست

برای افراد مبتدی که به تازگی وارد دنیای کد نویسی شده اند احتمالا نام SASS یا پیش پردازنده به گوششان خورده است.اگر نمیدانید که SASS چیست ،خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکینم.

اما SASS چیست ؟.SASS کوتاه شده عبارت Syntactically Awesome Style Sheets و زبانی پیش پردزنده به منظور تولید کدهای CSS است.از این زبان میتوان به منظور توسعه کدهای CSS استفاده نمود اما هرگز نمیتوان آن را جایگزین CSS نمود.
ما در کلاس آموزش طراحی سایت ، معمولا در مورد sass صحبت می کنیم اما در این مقاله قصد داریم ، به صورت مفصل به آن بپردازیم.

شعار SASS در بازار این است که ما CSS را دوباره جذاب کرده ایم!در واقع با استفاده از SASS که بعنوان یک پلاگین برای CSS است ،کار با استایل دهی ها برای ما بسیار آسان شده است.بدین منظور لازم است تا تنها یکبار کد ها را درون یک تابع نوشته و بارها مورد استفاده قرار داد.این کار مانع از تکرار چند باره یک کد در طول پروژه میشود.
SASS امکان استفاده از متغیرها ،عملگرها ،دستورات تو در تو ،وارد نمودن قطعه کدها ،گروهبندی کدها و وراثت را در بدنه کدهای CSS را به ما میدهد و کدهای نوشته شده کاملا سازماندهی شده هستند.

SASS چیست

SASS چیست

SASS چیست

پس از اتمام کدنویسی ،کدهای SASS به کدهای CSS ترجمه یا کامپایل میشوند.بنابراین برای این منظور به یک کامپایلر نیاز داریم.بدین منظور میتوانیم از نرم افزارهای مختلفی بهره ببریم که عبارتند از :
• Koala
• Compass
• Codekit
• Hammer

ویژگی های پلتفرم SASS

سازگار با CSS
پلتفرم SASS با تمامی ورژن های CSS هماهنگ و سازگار است.این قابلیت برای کاربران CSS سیار حائز اهمیت است زیرا قادر هستند از هر کتابخانه ای استفاده نمایند.اما بصورت کلی سه کتابخانه در بین کاربران پر طرفدار تر از سایر کتابخانه ها هستند که عبارتند از : Css1,css2,css3

تکمیل بودن SASS
بیش از ده سال است که SASS در حال فعالیت در عرصه کد نویسی است و در طول این مدت توانسته به سطحی از قابلیت ها برسد که کاربران خود را روز به روز بیشتر نماید و از پس توقعات آن ها براید.

استفاده کنندگان از SASS
استفاده از SASS به گونه ای است که از آن به شکل تخصصی استفاده میشود و بسیاری از برنامه نویسان از SASS به عنوان زبان برنامه نویسی CSS بهره میجویند.این زبان توسط برنامه نویسان ،شرکت ها و توسعه دهندگان بسیاری در سطح جهان پشتیبانی میشوند.شبکه اجتماعی لینکدین از این پلتفرم در بدنه کدهای خود استفاده کرده است.

نصب SASS
به منظور نصب بر روی سیستم عامل های مختلف لازم است تا در هر یک از این سیستم عامل ها پیش نیازهایی را فراهم نمایید .این موارد عبارتند از :
ویندوز : نصب زبان Ruby را پیش از نصب SASS انجام دهید.میتوانید با استفاده از سایت www.ruby-lang.org این فایل را دانلود و نصب نمایید.
لینوکس : در این سیستم عامل نیز لازم است تا زبان Ruby را نصب نمایید .با استفاده از Package manager میتوان زبان Ruby را نصب نمایید :
sudo gem install sass –no-user-install
MAC : در این سیستم عامل نیازی به هیچ پیش نیازی ندارید زیرا در سیستم عامل مک ،زبان Ruby بطور پیش فرض نصب میشود.

حال پس از اقدام به فراهم نمودن پیشنیازهای SASS ،با طی مراحل زیر ،SASS را نصب نمایید.
برنامه خط دستور سیستم عامل را اجرا نمایید .
این برنامه در سیستم عامل مک با نام Terminal.app و در فولدر Utilities موجود است.
در ویندوز در پنجره RUN دستور Cmd را اجرا نمایید و برای نصب تز دستور Gems که جزو دستورات Ruby است استفاده نمایید .

آشنایی با SASS

آشنایی با SASS

قطعه کد زیر را در خط فرمان تایپ نمایید :

gem install sass

با استفاده از این دستور میتوانید نرم افزار SASS و تمامی متعلقات آن را نصب نمایید .
در صورتیکه در طول اجرای دستور با پیغام خطا مواجه شدید از کد زیر استفاده نمایید :
sudo gem install sass

خوب!مراحل نصب به اتمام رسید .اما لازم است تا یکبار دیگر از صحت مراحل و نصب کامل اطمینان حاصل نمایید.بدین منظور لازم است تا دستور زیر را چک نمایید :
sass –v
و در صورت صحت نصب ،با پیغام زیر مواجه خواهید شد:
Sass 3.5.1.
اعداد نوشته شده در پیغام فوق با توجه به نسخه مورد استفاده SASS ممکن است متفاوت باشد .

دلیل استفاده از SASS چیست

برای کد نویسی در حوزه طراحی سایت ،استفاده از HTML و CSS مرسوم است .اما در زمان استفاده از این ها با محدودیت هایی مواجه هستید و یا به دلیل استفاده از کدهای از پیش تعریف شده ،محبور باشید تا در برخی از موارد ،کدها را بارها در بدنه پروژه خود تمرار نمایید .
در صورت استفاده از یک زبان برنامه نویسی ،میدانید که نیازی به تعریف مجدد برخی از قسمت های کد نیست و میتوانید تنها با یکبار نوشتن ،آن ها را بارها مورد استفاده قرار دهید .این امکانات تنها و تنها در یک زبان برنامه نویسی واقعی موجود است.SASS یکی از پلتفرم های CSS است که به منظور مرتفع نمودن ضعف های CSS به کمک برنامه نویسان آمده است .
در واقع SASS مکمل CSS است که با استفاده از متغیرها و مفاهیمی چون وراثت و قابلیت های کد نویسی تو در تویی ،محدودیت های CSS را برداشته است.این ها ویژگی های خارق العاده ای برای یک طراح حرفه ای است.
نکته : برای افراد مبتدی که به تازگی وارد دنیای کد نویسی با CSS شده اند ،استفاده از SASS توصیه نمیشود.

ما در بهترین آموزشگاه طراحی سایت ، به شما مهارت کار کردن با این زبان را به صورت حرفه ای آموزش می دهیم.