پشتیبان سایت چه وظایفی دارد؟

ما در آموزشگاه کامپیوتر پرتو  و آژانس خلاقیت کرگدن، ارائه دهنده خدمات پشتیبانی وب سایت ، در روز با تماس های زیادی روبرو هستیم که به دنبال پاسخ به این پرسش هستند که پشتیبان سایت چه وظایفی دارد از این تصمیم گرفتیم در مقاله ای ، به این موضوع بپردازیم که پشتیبان سایت چه وظایفی دارد و باید چه انتظاری از پشتیبان سایت داشت؟

با ما همراه باشید.

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و استفاده فراگیر افراد از اینترنت، افرادی که به دنبال کسب در امد و بازاریابی هستند از وب سایت استفاده می کنند.
طراحی سایت و استفاده از بازاریابی اینترنتی یکی از راه های افزایش درامد و کاهش هزینه های ناشی از استخدام افراد بازاریاب و همچنین هزینه های تبلیغاتی مانند : بروشور تبلیغاتی و … می گردد.
مدیران شرکت ها با یک شرکت طراحی سایت مورد اطمینان برای طراحی سایت قرارداد می بندند و شرکت طراحی سایت موظف است طی زمان معین شده وب سایت را طراحی نموده و به مشتری تحویل دهد..
پس از اینکه سایت تحویل داده شد موضوع پشتیبانی سایت مطرح می گردد.
پشتیبانی سایت به دو صورت وجود دارد:

*پشتیبان سئو و محتوا
*پشتیبان فنی

پشتیبانی سایت چه از لحاظ فنی و چه از لحاظ محتوایی یکی از نیاز های اساسی وب سایت ها به شمار می روند.

پشتیبانی سایت چیست؟

شرکت های طراحی سایت پس از طراحی وب سایت شما تا مدتی (بین 6 ماه تا 1 سال) از سایت شما پشتیبانی فنی انجام میدهند که جزء خدمات شرکت طراحی سایت به مشتریان خود محسوب می گردد.
پشتیبانی فنی شامل: تغییرات کوچک در قالب سایت، مراقبت از حمله هکرها و به خطر افتادن امنیت سایت و موارد دیگر می باشد.
پشتیبانی محتوایی سایت شامل قراردادن مقالات بصورت مرتب، افزایش رتبه سایت و … می باشد.
در این میان برخی مدیران برای پشتیبانی سایت خود چه از لحاظ فنی و چه از لحاظ محتوایی 1 الی 2 نیروی متخصص استخدام می کنند تا بتوانند از طریق سایت خود درآمد کسب کنند.
برخی نیز بصورت ماهانه با پرداخت مبلغی توافقی به شرکت طراحی سایت از پشتیبانی شرکت طراحی سایت استفاده می نمایند.

افزودن محتوا به سایت در صورتی که سئو و رتبه سایت برای شما مهم باشد کار بسیار تخصصی می باشد. نیروی پشتیبان سایت باید به تولید محتوا با هدف افزایش رتبه تسلط کافی داشته باشد.

پشتیبانی فروشگاه اینترنتی شامل چه مواردی می شود؟

در صورتی که سایت شما فروشگاهی باشد نیاز به یک پشتیبان آنلاین و کاملا مسلط به فروشگاه اینترنتی دارد.

اگر به دنبال این هستید که در بازار کار به عنوان پشتیبان سایت فعال باشید باید دوره های آموزشی زیر را گذرانده باشید که شامل :

 • ورود محصولات
 • بهینه سازی تصاویر وب سایت
 • لینک دهی داخلی(اگر به سئو مسلط است)
 • لینک محصولات مرتبط
 • قیمت گذاری و نظارت بر قیمت ها
 • انتشار مقالات مرتبط

پشتیبان وب سایت باید چه مهارت هایی داشته باشد؟

به صورت کلی ، دو نوع پشتیبان وجود دارد ، پشتیبان هایی که کار آنها فقط ورود محصول در وب سایت های وردپرسی است که برای این منظور ، تنها کافی بر وردپرس مسلط باشید ، برای تسلط بر وردپرس ، بهتر است در کلاس آموزش وردپرس شرکت نمایید.

اما اگر وظیفه سئو و پشتیبانی محتوایی سایت را هم برعهده دارید ، باید بر اصول تولید محتوا ، اصول سئو هم مسلط باشید که برای این منظور ، باید و حتما باید با شرکت در کلاس آموزش سئو و کلاس آموزش تولید محتوا ، به صورت حرفه ای شرکت نمایید و این مهارت ها را فرا بگیرید.

البته دقت کنید که صرفا شرکت در کلاس نیاز نیست و باید با تمرین و پشتکار بالا ، در این مهم مهارت کسب نمایید.

وظایف پشتیبان سایت :

هر نوع وب سایتی ، وظایف خاص خود را برای پشتیبانی وب سایت دارد اما در زیر لیست تعدادی از مهم ترین وظایف پشتیبان وب سایت را آورده ایم که می توانید به آنها مراجعه کنید.

 • مدیریت محتوا و تولید محتوای وب سایت
  طراحی بنر، تصاویر اسلایدشو، طراحی لوگو
  پاسخ فوری به سوالات مخاطبان
  تبلیغات در شبکه های اجتماعی مانند: تلگرام، اینستاگرام و …