ماینر چیست

با توجه به گرایش مردم به استخراج ارز مجازی یا همان بیت کوین و داغ شدن روز افزونِ این بازار ،انواع روش ها و دستگاه ها به منظور استخراج این ارز بوجود آمدند که اگر قصد ورود به این عرصه را داشته باشید حتما واژه های ماینر یا دستگاه ASIC به گوشتان خورده است.اما ماینر چیست ؟
در طی سالیان اخیر استفاده از سیستم های کامپیوتری معمولی با CPUهای استانداردی که محصول شرکت های اینتل یا AMD با کارت گرافیک های معمولی بودند ،به منظور استخراج بیت کوین ،رایج بودند.اما با توسعه شبکه های بیت کوین و دستگاه هایی که به منظور استخراج از آن ها استفاده میشد ،دستگاه های معمولی کارایی خود را از دست دادند و در واقع از رده خارج شدند.بنابراین نیاز به دستگاه های قوی تری برای ماین کردن وارد این بازار شدند به نام ماینر یا دستگاه های ASIC.البته کامپیوترها بصورت کامل کارایی خود را از دست ندادند اما با توجه به شبکه گسترده بیت کوین نیاز به سیستم های کامپیوتری بسیار قوی است که از نظر اقتصادی به صرفه نیست.

ماینر چیست

ماینر چیست

ASIC یا ماینر ،کامپیوترهای پرقدرتی هستند که از تجمیع چند ده پردازنده CPU تشکیل شده اند تا توسط آن ها بتوانند معادلات شبکه بلاک چین را انجام دهند و بدین ترتیب کسب درامد بیت کوینی داشته باشند.قبلا در مقاله بیت کوین چیست ، مفصل به موضوع بیت کوین ها پرداخته ایم
ماینینگ به معنای انجام عملی است که طی آن در ازای دریافت مبلغی بیت کوین ،به تراکنش های شبکه بیت کوین کمک کنند
علاوه بر این به افرادی که با سرمایه گذاری در استخراج بیت کوین ،به عمل استخراج یا مینینگ بیت کوین کمک میکنند نیز ماینر گفته میشود.
در حال حاضر تنها دستگاه هایی که با نام ASIC شناخته میشوند ،امکان استخراج بیت کوین را دارند.
به جز بلاک اولیه بیت کوین به نام genesis block که توسط سازنده بیت کوین بنام ساتوشی ناکاموتو ایجاد شده اند ،باقی بیت کوین ها توسط ماینر ها تولید شده اند.
با نبود ماینر ها ،بیت کوین ها از بین نمیروند و همچنان قابلیت استفاده را دارند اما دیگر قابلیت تولید بیت کوین وجود نخواهد داشت.بر اساس روتکل اصلی بیت کوین ،تعداد کلی بیت کوین ها 21 میلیون است که تا کنون 17،7میلیون بیت کوین استخراج شده است .اما حتی در زمیناکیه استخراج بیت کوین ها به اتمام برسد نیز ماینر ها وظیفه تایید تراکنش های شبکه بیت کوین را بر عهده خواهد داشت.

در کل استخراج بیت کوین نیاز به سه مرحله دارد :
• خرید یک دستگاه ماینر متناسب با بودجه مورد نظر
• برخورداری از یک کیف پول امن برای ذخیره نمودن بیت کوین ها
• وصل شدن به یک استخر به منظور شروع عملیات استخراج

تاریخچه ماینر

در گذشته ای نه ندان دور – یک دهه قبل – ماینرها ،سیستم های کامپیوترهای خانگی بودند که در ازای در اختیار قرار دادن توان پردازشی خود به شبکه بلاک چین ،مقداری ساتوشی (پول خرد چینی) دریافت میکردند.این میزان پردازش به روزی یک الی چند بیت کوین میرسید.اما با ورود سرمایه داران به این عرصه شبکه های کامپیوتری عملکرد خود را از دست دادند . عملا سیستمهایی که مخصوص کار در شبکه بلاک چین بودند وارد عرصه شدند.
نکته : ممکن است امروزه نیز با آگهی هایی با عنوان کسب بیت کوین با استفاده از سیستم رایانه شخصی و یا تلفن همراه مواجه شوید که باید بدانید ورود به این موضوع بدون در اختیار داشتن سیستم های حرفه ای ،کاملا غیر منطقی است و بجز ضرر و زیان چیزی متوجه شما نخواهد بود.
برای شناخت یک ماینر به دانشتن چه مواردی نیاز است؟توان یک ماینر چگونه سنجیده میشود ؟برای خرید یک ماینر ،چه مواردی را باید در نظر گرفت؟
برای خرید ماینر فاکتورهای بسیار ی را باید مد نظر قرار داد من جمله : اندازه ،وزن ،مصرف برق ،حرارت خروجی ،صدای خروجی ،هوای مصرفی ،مصرف برق و … .اما بیش از هر چیزی 4 مورد اصلی برای انتخاب یک دستگاه ماینر وجود دارد که در ادامه بدان ها خواهیم پرداخت :
قدرت دستگاه : قدرت دستگاه به معنی توان محاسباتی دستگاه است که با واحدی به نام هش اندازه گیری میشود.با فرض ثابت بودن دیگر المان ها ،هرچه هش یک دستگاه بیشتر باشد ،میزان درامد حاصله بیشتر خواهد بود.
مصرف برق : مصرف برق به معنی هزینه است ،هرچه مصرف برق بالاتر ،هزینه بیشتر.یکی از فاکتورهای بسیار مهم در استخراج بیت کوین ريالهزینه برق در کشور میزبان است.به همین است که یک کشور قطب استخراج بیت کوین است و در کشوری دیگر ،ماینِ بیت کوین صرفه اقتصادی ندارد.
قیمت : هرچه مدل دستگاه جدید تر باشد ،امکانات بیشتری را در اختیارتان قرار خواهد داد.اما به همین میزان قیمت بیشتری را برای خرید آن باید صرف نمایید.اما این بدان معنی نیست که به محض ورود دستگاه های جدید ،دستگاه های قدیمی کارایی خود را از دست میدهند .برعکس ،بر اساس استراتژی های بازار بیت کوین در برخی موارد کارایی دستگاه های قدیمی از دستگاه های جدید بالا تر است.
بررسی درامد دستگاه : به منظور تخمین درامد دستگاه خود میتوانید از ماشین حساب سایتهایی که بدین منظور طراحی شده اند ،کمک بگیرید.البته در صورتیکه از سایت های ایرانی استفاده میکنید ،بهتر است یکبار دیگر نیز محاسبات خود را در سایت های خارجی نظیر whattomine.com
انجام دهید.
در سال 2009 که آغاز کار استخراج بیت کوین بود ،پاداش استخراج هر بلاک ،در حدود 50 بیت کوین بود.این رقم در سال 2012 به 25 بیت کوین کاهش یافت.با توجه به اینکه میزان پاداش استخراج بیت کوین هر 4 سال یکبار کاهش پیدا میکند و به نصف میرسد ،تا سال 2020 این میزان به 6.25 بیت کوین میرسد.

ماینر چگونه کار می کند
عملکرد ماینرها چگونه است

به منظور درک بهتر عملکرد ماینر ها ،یک مثال ساده برایتان میزنم؛
فرض کنید با سه نفر از دوستانتان یک بازی طراحی نموده انید و یک پاکت در اختیار دارید که عددی در داخل آن بین 0 تا 100 درونش قرار دارد.هر کدام از دوستانتان که بتواند عددی معادل و یا کمتر از عدد داخل پاکت را حدس بزند برنده مسابقه است.عدد درون پاکت ،عدد 25 است.دو نفر از دوستانتان عدد 13 و 18 را حدس زده و دیگری عدد 32 را عنوان میکند.
دوستی که عدد 32 را مطرح نموده بازنده است و دو نفر دیگر که عدد 13 و 18 را عنوان نموده اند برنده های این مسابقه هستند.
در ماینر ها نیز به همین روال ،حدس در مورد عدد داخل بلاک ها صورت میپذیرد.با این تفاوت که عدد ها بین 0 تا 100 نیستند و داخل بلاک ها عدد های هگزا دسیمال وجود دارد.به معنی عددهای 64 رقمی که متشکل از عدد و حروف هستند.عددهایی که داخل بلاک ها قرار دارند به نام هش معروف هستند و در واقع کار ماینرهایی که توسط چندین فن بزرگ در حال فعالیت هستند ،حدس این هش ها هستند.
ماینرها میبایست این کار را با استفاده از ایجاد قطعه داده های تصادفی (nonces) در کمترین زمان ممکن انجام دهند.
برای تولید عدد تصادفی هگزادسیمال 64 رقمی لازم است تا کلید قطعه داده تصادفی nonce را بکار گیرید.
تفاوت دوم این است که در مورد ماین نمودن ،بجای 3 نفر ،میلیون ها ماینر بصورت همزمان در حال حدس زدن عدد داخل بلاک هستند.
تفاوت سومی اما این است که در مثال ذکر شده ،تفوتی بین ذکر دقیق عدد داخل پاکت و یا نزدیک تر بودن عدد قابل حدس به عدد داخل پاکت وجود مدارد و هر دو نفر به یک میزان برنده هستند.اما در مورد ماینیگ ،ماینرها تنها در صورتیکه میتوانند برنده باشند که عدد داخل بلاک را بشکلی دقیق حدس بزنند.اما طبیعی است که چندین ماینر جواب درست را حدس بزنند.در این زمان ،سهم تمامی میاینرها به یک اندازه نخواهد بود و در شبکه بیت کوین از قانون 51 درصدی تبعیت میکند.بدین معنی که ماینری که تراکنش بیشتری را داشته باشد از پاداش بیشتری برخوردار خواهد بود.
اولین ماینری که بتواند هش داخل بلاک را حدس بزند ،پاداشی برابر با 12،5 بیت کوین را دریافت خواهد نمود.

امیدواریم این مقاله کوتاه از آموزشگاه کامپیوتر پرتو، توانسته باشد برای شما مفید باشد.

آکادمی پرتو ،مجری تخصصی کلاس آموزش طراحی سایت  در شهر تهران می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقاله
ماینر چیست
نام مقاله
ماینر چیست
خلاصه
ماینر چیست و چگونه عمل می کند
نویسنده
منتشر کننده
آموزشگاه کامپیوتر پرتو
لوگو