UI چیست

از قدیم گفته اند که اولین چیزی که افراد از ما می بینند ، ظاهر ما می باشد.
پس بهتر است همیشه ظاهر آراسته ای داشته باشیم، شیک و خوش بو باشیم.

حتما می پرسید که این موضوع چه ارتباطی به طراحی سایت دارد؟
اولین چیزی که کاربر از وب سایت شما می بیند، قبل از هر عملکردی ، ظاهر و رنگ و لعاب وب سایت شما است.
پس توجه به این موضوع، برای شمایی که می خواهید از دنیای وب پول در بیاورید، از نان شب هم واجب تر است.
ui مرز باریکی است برای تمام طراحان سایت که نباید در دام آن بیفتند.مرز بین زیبایی و عملکرد صحیح، مرز باریکی است.شما باید هم زیبا باشید ، هم خوش عملکردو هم دوست داشتنی.
شاید باید زمان زیادی بگذرد تا به شما ثابت شود که وب سایت ها روح دارند و ما طراحان سایت از روح خود در آن می دمیم.
ما ، به این پدیده ، یعنی زیبایی و خوش گلی و خوش بویی ، ui می گوییم.
در این مقاله قرار است به شما شرح دهیم که ui چیست .همراه ما باشید تا بتوانیم تا حدودی شما را با این پدیده ی جذاب و زیبا آشنا کنیم.

UI چیست

UI چیست

UI مخفف عبارت User Interface است که در زبان فارسی به معنای رابط کاربری است.رابط کاربری در تمام زوایای زندگی انسان قابل ملاحظه است و به معنای واسطی است که باعث میشود از یک وسیله استفاده نماییم.بعنوان مثال شما برای باز کردن قفل یک درب نیاز به یک کلید دارید که توسط آن میتوانید به هدف خود که باز نمودن درب است برسید.
در دنیای وب و مجازی نیز ،زمانیکه یک طراح ،وبسایت ،برنامه یا اپلیکیشنی را طراحی مینماید ،به منظور اینکه این موارد ،کارایی لازم را داشته باشند باید از یک UI یا رابطه کاربری خوب برخوردار باشد تا کاربر توسط آن بتواند به راحتی با برنامه یا وبسایت کار کند.این واژه در مفهوم طراحی به سبک چیدمان و صفحه بندی پروژه ها میپردازد و این به طراح بستگی دارد که کدام المان را در کجای صفحه و با چه نوع طراحی بکار ببرد تا زیبایی پروژه را حفظ نماید.

ui در طراحی سایت

در طراحی یک وبسایت اصولا فرایند UI توسط زبان های برنامه نویسی مانند HTML/CSS/JAVASCRIPT و JQUERY صورت میپذیرد.علاوه بر این توسط برخی نرم افزارهای گرافیکی نظیر فتوشاپ نیز این امر امکان پذیر است.
و اما برای اینکه طراحی UI بشکلی اصولی صورت پذیرد نیاز به دانستن مواردی است که در صورت لحاظ نمودن آن ها در پروژه به هدف خود خواهید رسید.این موارد عبارتند از:
• سادگی:یکی از اصولی ترین مواردی که در UI باید رعایت نمود اصل سادگی است.بدین منظور که زبان آن به زبان کاربر نزدیک باشد بطوریکه کاربر به راحتی بتواند بههدف خود برسد و چیزی که در جستجوی آن است را پیدا کند.علاوه بر این تمامی مسیرهایی که به هدف مخاطب میرسد باید بشکلی خلاصه دراید تا کاربر ضمن طی این مراحا کلافه و خسته سایت شما را ترک کند.
• قابلیت دیده شدن:در طراحی اصولی UI باید فرایندی که کاربر را به هدفش میرساند به راحتی در دسترس وی قرار گیرد و کاربر برای پیدا کردن مسیر درست نیازی به گشتن دنبال کلیدهای راهبردی نباشد.بنابراین سعی نمایید موارد مورد نیاز وی را بر سر راه و در دیدرس وی قرار دهید.
• ساختار: رابط کاربری باید کاربردی ،هدفدار ،معنا دار و زیبا باشد.بهتر است مواردی که با هم مرتبط هستند را در کنار یکدیگر و موارد غید مرتبط را جدای از یکدیگر قرار دهید.
• بازخورد: کاربر باید بتواند در زمان استفاده از برنامه یا وب سایت از بازخورد برنامه یا وبسایت مطلع گردد.بعنوان مثال در زمان بروز خطا ،دلیل آن خطا برایش نمایش و وی را برای رفع آن خطا راهنمایی کند.همچنین در صورتیکه وبسایت شما یک درگاه پرداخت انلاین دارد ،مخاطب را از نحوه پرداخت و فرایند پرداخت مطلع سازید و آموزش های مورد نیازش را در سایت و اپلیکیشن قرار دهید.
• تحمل: یک وبسایت و اپلیکیشن با UI مناسب ،تحمل بروز خطا و اشتباهات بالایی دارد بدین صورت که بعنوان مثال اگر در یک سایت ،کاربر خطایی را مرتکب شد بتواند با دکمه Undo به مرحله قبل برود و مرحله مورد خطا را دوباره تکرار نماید.(متاسفانه در برخی وبسایت ها با اندو کردن صفحه ،به صفحه اول انتقال پیدا میکنیم که برخا موجب ترک کاربر از سایت یا برنامه میشود)

به نظرتان تا حدودی توانستیم به شما توضیح دهیم که ui چیست ؟

مهارت های مورد نیاز یک طراح UI

طراح UI به معنای گرافیست نیست و امور این دو فرد با یکدیگر تفاوت دارد اما یک طراح UI باید در امور طراحی دیداری باید مهارت داشته باشد.لذا داشتن مهارت در برنامه هایی چون فتوشاپ و ایلاستریتور جزو اصولی ترین مواردی است که یک طراح باید در این زمینه ها آگاهی داشته باشد.علاوه بر این موارد همانطور که در بالاتر نیز ذکر شد آشنایی با مواردی چون HTML/CSS/JAVASCRIPT لازم است و توانایی در کار کردن با فریمورک های React، VueJS و Angular از مواردی است که بهتر است یک طراح با آنها آشنا باشد.
اهمیت UI
بطور حتم هدف از ایجاد یک وبسایت و یا یک برنامه و اپلیکیشن ارتباط و جذب مخاطب است.بنابراین برای اینکه کاربر با برنامه و یا سایت شما ارتباط برقرار کند نیاز به دشاتن یک UI مناسب و جذاب هستید بطوریکه موجب خستگی مخاطب نشود و وی را برای استفاده چندین باره از برنامه و یا وب سایت شما ترغیب کند که این امر بر عهده UI است.

خب!
سعی کردیم خیلی ساده و کوتاه ، برای شما توضیح دهیم که ui چیست .

ui را چگونه فرا بگیریم؟

بدون شک برای یادگیری حرفه ای ui باید در کلاس آموزش طراحی سایت شرکت کنید.

قبلا شرح دادیم که چرا باید در کلاس شرکت کنید و چرا برای شروع فیلم و کتاب آموزشی مناسب شما نیست.

برای شروع توصیه ما این است که در کلاس آموزش طراحی سایت با html/css شرکت نمایید.

اگر شانس بیاورید و استاد شما، جناب مهندس موسوی باشند ، مسیر درست را در همان یک دوره به شما نشان می دهند و می توانید آن مسیر و راه را دنبال کنید.

0 پاسخ ها

سوال خود را مطرح نمایید

در صورت تمایل در بحث شرکت کنید
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقاله
UI چیست
نام مقاله
UI چیست
خلاصه
رابط کاربری یا ui موضوع اصلی این مقاله است. برای شما شرح داده ایم که ui چیست و چه می کنید و چرا باید ui را فرا بگیرید؟
نویسنده
منتشر کننده
آموزشگاه کامپیوتر پرتو
لوگو