UX چیست

عبارت های وب ، معمولا عبارت های پیچیده ای هستند اما معنای بسیار ساده ای دارند.در کلاس آموزش طراحی سایت ، همواره در مورد مفاهیمی شبیه ui و ux صحبت می شود و همواره این سئوال مطرح می شود که ux چیست ؟
ما در این مقاله در آموزشگاه کامپیوتر پرتو سعی کرده ایم به زبان برای شما توضیح دهیم که ux چیست و کجای طراحی سایت قرار گرفته است.

UX چیست

UX چیست

واژه UX برگرفته از عبارت User experience design است بدین معنی که توسط فرایندی محصولی را بهبود بخشیده و در دسترس کاربر قرار میدهیم بطوری که رضایت او را بیش از پیش فراهم آوریم.بنابراین تمامی محصولات و خدماتی که توسط محصولی به کاربر ارائه میشوند میتوانند شامل ux شوند.User Experience شامل تمامی مواردی چون احساسات ،عواطف ؛رفتارها و پاسخ های فیزیکی و روانی کاربر در استفاده از محصولی در زمان پیش از استفاده ،در حین استفاده و پس از استفاده از آن محصول است.
اما در این مقاله قصد بررسی این مفهوم را در معنای تخصصی آن و در دنیای وب داریم.اما پیش از بیان مفهوم ux در معنای تخصصی آن به پیشینه آن میپردازیم.

تاریخچه ux

مفهوم UX برای نخصستین بار در اسل 1990 توسط دونالد نورمن مطرح شد.شخصی که مدیر آزمایشگاه طراحی در دانشگاهی واقع در کالیفرنیا بود.البته قبل از آن نیز در سال 1940 این لغت در بخش های مختلفی نظیر ارتباطات ماشین آلات و انشان ها مطرح گردیده بود.اما طی گذشت سالیان گذشته ،مفهوم آن به صورت معنی امروزی آن تغییر یافت.

UX در طراحی سایت

همانطور که در قبل تر نیز بیان کردیم UX به کاربری خوب یک محصول گفته میشود بطوریکه کاربر در زمان استفاده از آن احساس راحتی داشته باشد و بتواند به اهداف کاری خود به راحتی برسد.این موضوع در مورد یک وب سایت نیز صدق میکند.در مورد طراحی یک وب سایت بحث کاربری آن بسیار حائز اهمیت است.یک طرح خوب باید ضمن دانش از نوع کاربری سایت احساسات و هیجانات کاربر را در حین استفاده از یک وب سایت در نظر گرفته و سپس بر اساس آن ها نسبت به طراحی اقدام نماید.زیرا در صورت برقراری ارتباط کاربر با وب سایت شما ،هدف شما که فروش ،آگاهی ،آموزش و … است تحقق میابد.بنابراین در طراحی وبسایت ، UX عبارت است از محتوای کاربر پسند وب سایت ،پشتیبانی از کاربر ،سهولت در استفاده توسط کاربر که توسط این موارد کاربر میتواند یک تجربه کاری خود و مناسبی را در طی استفاده از سایت داشته باشد.UX در واقع یک سناریو برای طراح در رابطه با حل مسئله است.بعنوان مثال یک وبسایت فروش قدیمی را در نظر بگیرید که با تغییر ذائقه مردم و عدم مورد پسند بودن طراحی وبسایت ،به فروش آنلاین آن لطمه زده و فروش شرکت را بشدت پایین آورده است.در این زمان طراح سایت با یک طراحی کاربر پسند و طراحی مجدد و به روز وبسایت آن را به روز نموده و کاربر را تشویق به خرید از سایت میکند.این مهم از طریق اصلاح نوع نوشتار ،استفاده مناسب از رنگ ها و برانگیختن احساسات کاربر از طریق المان های مختلف قابل دستیابی است.
امیدواریم تا به اینجای کار توانسته باشیم به این سئوال مهم پاسخ دهیم که ux چیست ؟ حال بیاییم به بررسی موضوع مهمی بپردازیم .ارتباط بین ux و سئو!

UX و سئو

در رابطه با کاربری یک وب سایت همانطور که در بالاتر نیز عنوان شد ،حس کاربر در زمان استفاده و تجریه کاری وی پس از استفاده از وبسایت بسیار حائز اهمیت است.اما این تنها نکته ای نیست که در مورد یک UX مناسب باید مد نظر قرار گیرد.زیرا موارد دیگری نیز در میزان موفقیت یک وبسایت در دستیابی به یک UX مناسب دخیل اند.یکی از مواردی که باید در بهبود UX در نظر گرفت ،سئوی وبسایت است.این بدان جهت است که تمامی موتورهای جستجو من جمله گوگل سعی دارند تا بهترین نتایج را به کاربر نمایش دهند.
اما یک موتور جستجو مانند گوگل چگونه میتواند UX مناسب را در بین سایر وب سایت ها تشخیص دهد؟این مهم از راه های گوناگونی محقق میشود من جمله : سازگاری سایت با انواع نمایشگر ها مانند موبایل ،محتوای وب سایت ،سرعت لود مطالب ،انواع لینک های داخلی و خارجی و …

اگر به ui/ux  علاقمندید، آکادمی پرتو، دوره ای برگزار می کند به نام کلاس آموزش طراحی رابط کاربری که می توانید با استفاده از آن وارد این دنیای جذاب و قدرتمند شوید

تاثیر محتوا بر UX

UX تنها کلیک یک کاربر بر روی یک لینک نیست.شکل نوشتار ،تصاویر ،ویدئو ها و حتی شکل نوشتاری وبسایت نیز جزو UX هستند.امروزه وبسایت های موفق توسط تیمی که محتوای مناسبی را بر اساس استراتژی های موفق تهیه میکنند ،مدیریت میشوند زیرا وبسایتی که چیزی برای ارائه نداشته باشد و محتوای آن قدیمی و ناکارامد باشند ،بلااستفاده است.

امیدواریم توانسته باشیم تا حدودی توضیح دهیم که ux چیست و چه می کند.
این مفهوم ، جز مفاهیم گم شده در دنیای طراحی سایت در ایران است، موضوعی که شاید فقط وب سایت مهمی شبیه دیجیکالا ، آن هم در دو سال اخیر به آن توجه کرده اند.
ما در کلاس آموزش طراحی سایت ، سعی می کنیم تا حدودی این مفاهیم را برای دانشجویان خود توضیح دهیم.ما در بهترین آموزشگاه طراحی سایت ، با استفاده از بررسی ux وب سایت های معتبری همچون توییتر و فیس بوک و فروشگاه های معروفی همچون ebay و alibaba ، سعی می کنیم به درک درستی از مفهوم ux برسیم.

شما برای ورود به این عرصه ، باید کلاس آموزش html/css را بگذرانید

تجربه رابط کاربری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقاله
UX چیست
نام مقاله
UX چیست
خلاصه
تجربه رابط کاربری یا ux و ارتباط آن در طراحی سایت با موارد مختلف، جز مواردی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم
نویسنده
منتشر کننده
آموزشگاه کامپیوتر پرتو
لوگو
مشاوره و ثبت نام -02166959852
×