MySQL چیست

برای تمامی افرادی که در حوزه وب فعالیت میکنند واژه MySQL واژه ای آشنا است .روی سخن ما در این مقاله افرادی هستند که به تازگی میخواهند در این مسیر گام بردارند و ممکن است این سوال برایشان پیش امده باشد که MySQL چیست ؟
در دنیای وب امروز ،نگهداری ،توسعه و گسترش دیتابیس یک اصل مهم و مورد توجه مدیران سیستم است.یکی از سرویس هایی که در این زمینه به کمک مدیران وبسایت ها می اید ،MySQL است که برای کار و مدیریت آن نیاز به دانش بالایی است.

MySQL چیست
تاریخچه MySQL

در سال 1994 شرکتی سوئدی بنام MySQL AB نسبت به توسعه MySQL اقدام نمود.پس از آن در سال 2008یک شرکت آمریکایی بنام Sun Microsystems مالیکت شرکت سوئدی را بدست آورد.اما در سال 2010 شرکت آمریکایی اوراکل ایالت متحده شرکت Sun Microsystems را خریداری نمود و پس از آن سال انحصار MySQL در اختیار شرکت اوراکل است.(اوراکل جزو شرکت هایی است که ایران در لیست سیاه تحریم های وی قرار دارد).

MySQL چیست

بیایید پیش از پرداختن به اینکه MySQL چیست ،به این سوال بپردازیم که پایگاه داده چیست؟
پایگاه داده به تعدادی داده گفته میشود که این داده ها میتوانند لیستی از اطلاعات فردی یک موسسه آموزشی باشد و یا گالری عکس و … که در یک شبکه مورد استفاده افراد قرار میگیرد.شما برای اضافه نمودن اطلاعات و داده ها به پایگاه داده نیاز به یک سیستم مدیریت پایگاه داده مانند MySQL Server دارید.
DBMS مختصر شده عبارت Database Management System است.

لازم به ذکر است که در کلاس های برنامه نویسی بهترین آموزشگاه برنامه نویسی همواره به این مفاهیم به صورت جامع و کامل ورود می کنیم

سرویس MySQL یک سیستم مدیریت دیتابیس بصورت متن باز است و جزو سرویس هایی است که تحت لیسانس GNU میباشد.نام این سرویس برگرفته از عبارت My که از نام بنیانگذار این سرویس نشات گرفته و SQL که مخفف عبارت Structured Query Language تشکیل شده است.علاوه بر این نام دلفینی که در لوگوی آن مشاهده مینمایید “شکیلا” نام دارد که نام آن را به پشنهاد مردم بر آن نهاده اند.کلاس آموزش php  را از دست ندهید.
MySQL تحت نظارت و لیسانس GNU است که به راحتی میتوانید آن را دانلود نمایید و بر طبق نیاز خودتان آن را شخصی سازی نمایید .
هسته اصلی LAMP STACK از MySQL تشکیل شده است .نرم افزارهایی مانند جوملا ،وردپرس ،PHP BB ،دروپال و … با استفاده از LAMP سرویس های خودشان را ارائه میکنند.علاوه بر این ابر سایت هایی نظیر گوگل ،فیسبوک و توئیتر از MySQL بر روی سرور های خود استفاده میکنند.علاوه بر این ویکی پدیا نیز برای ساخت پایگاه داده خود از دیتابیس سرور استفاده میکند.

what is mysql

مزایای MySQL

از جمله مزایای MySQL میتوان به نکاتی چون :
• متن باز
• RELATIVE
• سرعت بالا در عملکرد
• کارایی بالا
• هزینه اندک برای راه اندازی و نگه داری
• کاربرد بالا در حوزه وب
• سهولت در تنظیم و آموزش
• پشتیبانی بالا
• رابطه با زبان های برنامه نویسی مانند php
بودن آن اشاره نمود.علاوه بر این ،یکی از نکات مهم و برجسته آن این است که مقیاس پذیر است و شما قادر هستید آن را روی یک standalone یا به روش clustering بر روی سرویس های خود گسترش دهید .
به منظور مدیریت کردن این سرویس ،رابط کاربری های بسیاری وجود دارد که میتوانید بنا بر نیاز خود یکی از آن ها را انتخاب نمایید .یکی از رابط های کاربری محبوب در این زمینه phpMyAdmin است که میتوانید آن را دانلود و مورد استفاده قرار دهید .

 معایب MySQL

MySQL در زمینه مدیریت پایگاه داده های بسیار بزرگ به اندازه سرویس های دیگر قوی عمل نمیکند .بر طبق گزارش Digital Ocean در صورتیکه نسبت Read/Write کم باشد عملکرد قابل قبولی از خود نشان میدهد.علاوه بر این اگر حجم دیتابیس بالا باشد ،اجرای queryها زمانبر است.

شما قادر هستید به آسانی MySQL Server را بر روی لپتاپ و یا دسکتاپ خود نصب نموده و در کنار باقی نرم افزارها مانند وب سرور اجرا نمایید .MySQL در حقیقت برای مدیریت پایگاه داده های بسیار بزرگ توسعه داده شده و تا به امروز با توجه به توسعه رز افزون خود توانسته تا به امروز عملکردی موفق را برایمان به ارمغان آورد.

ما در بهترین آموزشگاه طراحی سایت ، برای گذراندن تمام دوره های طراحی سایت ، در کنار شما هستیم.