HTML چیست

html چیست ؟ برای کسانیکه در حوزه وب کار میکنند این سئوال خنده دار است ولی برای کسانی که قصد ورود به دنیای پر رمز و راز طراحی سایت را دارند، سئوال مهمی است.برای حرفه ای ها واژه HTML واژه ای بسیار پر کاربرد است و اگر داوطلب ورود به این عرصه باشید نیز بارها شنیده اید که راه ورود به حوزه طراحی وبسایت ،HTML است و این ابتدایی ترین دوره ای است که لازم است تا بگذرانید .اما HTML چیست ؟این سوالی است که توسط مبتدیان حوزه طراحی وب پرسیده میشود لذا بر آن شدیم تا در مورد HTML مقاله ای برایتان تهیه نماییم…

HTML چیست

HTML چیست

HTML مخفف عبارت Hyper Text Markup Language است به معنای زبان نشانه گذاری فوق متن.همانطور که گفته شد اساس و پایه سفحات وب چه بصورت داینامیک طراحی شده باشند و چه بشکل استاتیک ،بر مبنای HTML است .پیش از هر چیزی به تاریخچه این عبارت میپردازیم.

تاریخچه HTML

اولین نسخه از HTML در سال 1991 و از سوی سازمان CERN که شامل 18 تگ بود و به آن HTML TAGS میگفتند ارائه شد.پس از آن در سال های 1992 و 1993 استانداردهای HTML+ و HTML DTD را به آن اضافه نمدند که موجب گسترش کاربرد آن و پیشرفت طراحی گردید.پس از آن در سال 1995 با انتشار HTML3 تحولی بزرگ در این عرصه بوجود آمد.این تغییرات و پیشرفت تا سال 2008 ادامه پیدا کرد و نسخه HTML5 که امروزه از آن استفاده میشود انتشار پیدا کرد.HTML5 استانداردترین نسخه HTML است که برای طراحی صفحات وب از آن استفاده میشود.

کاربرد HTML

HTML ابزاری به نام تگ دارد که با استفاده از آن ها میتوانید ساختار اصلی صفحات وب را تعیین نمایید .درست به مانند اسکلت بندی یک ساختمان .
در ساختار صفحات وب در ساده ترین حالت دو قسمت وجود دارد:
ساختار کلی و بدنه اصلی سایت که با تگ های HTML طراحی شده است.
اضافه نمودن جذابیت های ظاهری سایت مانند انیمیشن ،رنگ متون ،استایل نوشته ها ،استایل عکس ها و … که با استفاده از CSS به ساختار کلی سایت اضافه میشود.ما در کلاس آموزش html/css  تمام این موارد را به صورت حرفه ای آموزش می دهیم.

تگ چیست

همانگونه که بیان شد ،HTML از ساختارهای بنام TAGها تشکیل شده است .تگ ها قسمت هایی در HTML هستند که با استفاده از آن ها میتوانید لینک ،لیست ،جداول ،پاراگراف ، عکس و … را تعریف نمایید و هر بخش را در جای مورد نظر قرار دهید .تگ ها عناصری هستند که هر کدام وظیفه خاصی را بر عهده دارند و در هنگام باز شدن هر تگ ،فراخوانی شده و وظیفه خود را اجرا میکند و پس از آن با بسته شدن تگ اجرای آن وظیفه به اتمام میرسد.به عنوان مثال با تگ a که لینک ساز است آدرس زیر را فراخوانی میکنیم :

آموزشگاه کامپیوتر

نکته : در html حساسیت نسبت به بزرگ و یا کوچکی حروف وجود ندارد.

HTML یک زبان نیست

ممکن است افراد مبتدی به اشتباه HTML را یک زبان برنامه نویسی قلمداد نمایند چون کد نویسی دارد.اما HTML یک زبان برنامه نویسی محسوب نمیشود زیرا ویژگی های یک زبان برنامه نویسی را ندارد و تنها برای تعیین ساختار کلی وبسایت از تگ ها استفاده میکند.

اچ تی ام ال چیست

روش اجرای فایل های html

برای اجرای فایل هایی که با استفاده از html نوشته شده اند ،نیازی به هیچگونه تکنولوژی خاصی ندارید و تنها به یک مرورگر برای نمایش کدهای خود نیاز دارید .
نکته : html برای اجرا شدن نیاز به هیچ مرورگر خاصی ندارد و این مهم نیست که شما فایل های خود را با فایرفاکس باز میکنید و یا با استفاده از اینترنت اکسپلورر و یا موزیلا و …!
یک سند HTML پرونده ای مبتنی بر متن است (Text based) که با پسوند htm. یا html. نامگذاری میشوند و محتویات آن برچسب ها یا تگ ها هستند.

رابطه HTML و CSS

همانطور که گفته شد با استفاده از HTML ساختار کلی صفحات وبسایت را مشخص مینمایید و سپس با استفاده از CSS میتوانید ریز جزئیات را به آن بیافزایید و آن را از لحاظ بصری زیبا تر نمایید .به عنوان مثال بدن انسان را در نظر بگیرید ؛اسکلت بندی بدن را HTML و اجزای دیگر مانند پوست ،مو ،اجزای چهره و … به عنوان CSS عمل میکنند.

مزایا و معایب HTML
مزایای زبان HTML عبارتند از :
• یادگیری آسان و قابلیت فهم بالا
• قابلیت اجرا بر روی تمامی مرورگر ها
• اوپن سورس و رایگان
• قابلیت ادغام با دیگر زبان های سمت سرور مانند PHP
معایب زبان HTML عبارتند از :
• توانایی طراحی سایت های استاتیک (به منظور طراحی سایت های داینامیک لازم است تا با زبان های سمت سرور مانند PHP ترکیب شوند)
• ضعف در پشتبانی در مرورگرهای قدیمی
• نیاز به طراحی جداگانه هر صفحه به دلیل عدم برخورداری از قواعد منطقی برنامه نویسی

html را چگونه فرا بگیریم؟

فیلم ، کتاب و کلاس آموزشی ، سه منبع یادگیری html هستند که قبلا به تفصیل برای شما گفته ایم که چون html/css اولین مهارت از مجموعه مهارت های وب است و بسیار ریشه ای و پایه ای است ، یادگیری فیلمی و کتابی نمی تواند کامل و درجه یک باشد
پس به شما توصیه می کنیم در کلاس آموزش html/css در بهترین آموزشگاه طراحی سایت تهران ، شرکت نمایید.

تحت نظارت و با تدریس ، استاد موسوی ، تبدیل به یکی از برترین های دنیای وب در html/css شوید.

نمونه کار های html/css  دانشپذیران آموزشگاه کامپیوتر پرتو را دیده اید؟