HTML چیست؟

 

HTML چیست؟ عنوان مقاله امروز است که می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم. HTML مخفف Hyper   text markup language است که احتمالا در مقالات دیگر هم آن را خوانده اید.
بیایید با هم HTML را بررسی کنیم البته می توانیم به صورت اچ تی ام ال هم بنویسیم اما خیلی زیبا نیست!

زبانی است برا ی طراحی ظاهری صفحات وب.این زبان مبتنی بر میتن است و ساختار آن از tag ها تشکیل شده است.HTML یک زبان برای نشانه گذاری متن که برای تدوین قالب و طراحی صفحات وب به کار برده می شود.دستورالعمل های این زبان tag  یا برچسب یا نشانه نام دارندکه محتوای یک صفحه وب به وسیله آنها نشانه گذاری شده و به این ترتیب نحوه نمایش صفحه برای مرورگرهای وب توصیف می شود.

یک سندhtml  یک پرونده مبتنی بر متن است که معمولا با پسوند .HTML  یا .htm  نام گذاری شده و محتویات آن از HTML تشکیل شده است.

HTML یک زبان برنامه نویسی نمی باشد،بلکه زبانی برای نشانه گذاری متن است،اساسا برای سازماندهی کردن اطلاعات و تفکیک اجزای منطقی یک نوشتار نظیر عناوین،تصاویر،فهرست ها و جداول به کار می رود.

ساختار استاندارد  HTML

تا به اینجا متوجه شدیم که  HTML چیست؟ و حالا می خواهیم ببینید که ساختار استاندارد HTML  چیست ؟ سند html  ساختاری است که با استفاده از آن یک صفحه وب را ایجاد می کنیم

برای مشاهده ساختار استاندارد یک صفحه وب یه آدرس زیر مراجعه کنید

HTML Tutorial

تگ ها  در HTML

چون زبان html زبانی مبتنی بر متن است بنابراین tag های مورد نظر را باید به صورت یک فایل چند متنی ذخیره کنیم.و برای این منظور از برنامه هایی نظیر notpad، word و….استفاده می کنیم.

معمولا تگ ها دارای دو قسمت آغازین و پایانی هستند.البته تگ هایی هم وجود دارد که قسمت پایانی را ندارند.این تگ ها،تگ هایی هستند که متنی درون آنها قرار نمی گیرد و صرفا عملی را انجام می دهند.

هر تگ یا نشانه موضوعی را بیان می کند که این موضوع بین دو تگ ابتدایی وانتهایی قرارمی گیرند.همچنین توسط تگ ها اصلاعاتی معمولا راجع به آن تگ بیان می شود.

یک تگ ممکن است دارای ویژگی هایی باشد که هر کدام خواصی را بیان می کنند.این ویژگی ها در تگ آغازین نوشته می شوند.مانند:

بعضی ازتگ ها تنها دارای یک قسمت هستند و در پایان همان قسمت اول علامت / قرار می گیرد.معمولا برای کار مشخص مورد استفاده قرار می گیرند.بعضی از این تگ ه دارای ویژگی هستند که قبل از علامت / در بدنه این تگ نوشته می شوند.

نحوه قرار گرفتن متن بین دو تگ اهمیت ندارد.

   This   is    a    test

         This   is    a    test          

           This   is    a    test

                                             

Html حساسیت به بزرگی و کوچکی حروف ندارد.البته در نسل های جدید این موضوع به صورت قانون در آمده است و تمامی حروف باید کوچک باشد.

برای یادگیری حرفه ای طراحی سایت ، می توانید در کلاس آموزش طراحی سایت شرکت نمایید

 

عناصر در HTML

پس از شناخت HTML  و اینکه تا حدودی متوجه شدیم HTML چیست؟ حالا نوبت آن است که با عناصر در HTML  آشنا شویم.هر صفحه وب (HTML) با تگ شروع و به تگ بسته ختم می شود . در واقع با این عنصر به مرورگر می گوییم که اولا با یک صفحه از نوع HTML روبروست ثانیا صفحه با تگ باز   شروع و با تگ پایانی   پایان می یابد .

در داخل عنصر html دو عنصر اصلی صفحه وجود دارد :

عنصر: HEAD

این عنصر که قسمت head (سر) صفحه را مشخص می کند حاوي اطلاعاتی در مورد صفحه است .اطلاعات فایل css ،  اطلاعات مورد نیاز موتر های جستجو و همچنین متاتگ ها همگی در این بخش می آیند. به عنوان مثال می تواند شامل عنوان و توضیحاتی درمورد آنچه در قسمت بدنه آمده است باشد . این قسمت از تگ و تگ بسته و هر چیزي بین آن ها تشکیل می شود .

عنصر : BODY

مشخص کننده ي بدنه صفحه است و در واقع حاوي اطلاعاتی است که قرار است در پنجره مرورگر نمایش داده شود . این قسمت از تگ و تگ بسته و هر چیزي بین آن ها قرار گیرد در صفحه نمایش داده می شود.

 معمولا آنچه که در قسمت head صفحه قرار می گیرد در صفحه نمایش داده نمی شود اما هر آنچه که در قسمت body قرار می گیرد در صفحه نمایش داده خواهد شد . (البته خیلی از مرورگر ها از این قانون پیروي نکرده و رفتار هاي متفاوتی از خود نشان می دهند . )

سه عنصر و با هم ساختار اصلی یک صفحه وب را تشکیل می دهند . برای یادگیری HTML می توانید  در کلاس آموزش HTML – CSS  شرکت نمایید.

انواع نسخه های HTML

جدیدترین نسخه HTML که از نظر ساختاري با نسخ قبلی تفاوتی نکرده است و تنها داراي یکسري اصول و قوانین خاص است تا کمبودهاي HTML را برطرف کند XHTML است . XHTML سرنام عبارت eXtensible Hyper Text Markup Language و به معنی HTML قابل توسعه( توسعه پذیر) است .

همانطور که اشاره شد این نسخه فقط شامل قوانین و اصولی است که طراحان وب باید در هنگام طراحی هایشان از آن ها پیروي کنند .

به عنوان مثال یکی ازاین قوانین این است که در XHTML ، دستورات می بایست حتما به صورت کوچک نوشته شوند (درواقع دستورات case sensitive بوده و نسبت به حروف حساس هستند ) در حالی که خود HTML چنین محدودیتی را ندارد . براي اطلاع بیشتر درمورد تفاوت هاي نسخه XHTML با نسخ قبلی می توانید به بخش “تفاوت هاي 0.4HTML  و XHTML” مراجعه نمایید.

انواع مرورگرهای وب

کاربران اينترنت به منظور انتخاب يک مرورگر دارای گزينه های متعددی می باشند . اکثر کاربران با مرورگرهائی که از يک رابط کاربر گرافيکی استفاده می نمايند ، آشنا هستند. اين نوع مرورگرها متن ، گرافيک و عناصر متفاوت چندرسانه ای نظير صدا ، تصوير و کليپ های ويدئويی را نمايش می دهند . در مقابل ، برخی مرورگرها از يک رابط کاربر مبتنی بر متن استفاده می نمايند . تعدادی از شناخته ترين مرورگرهای موجود عبارتند از :

    Internet Explorer

    Mozilla

    Firefox

    AOL

    Opera

    Safari : يک مرورگر خاص که به منظور استفاده در کامپيوترهای مکينتاش طراحی شده است .

    Lynx  : يک مرورگر مبتنی بر متن که دارای امکانات خاصی به منظور خواندن است .

در صورتیکه سوال و یا نظری دارید ، آن را در این قسمت برایمان بنویسید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقاله
HTML چیست؟
نام مقاله
HTML چیست؟
خلاصه
HTML چیست؟ عوان مقاله امروز است که می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم. html مخفف Hyper   text markup language است که احتمالا در مقالات دیگر هم آن را خوانده اید. بیایید با هم html را بررسی کنیم.
نویسنده
منتشر کننده
آموزشگاه کامپیوتر پرتو
لوگو
مشاوره و ثبت نام -02166959852
×