متلب چیست؟

نرم افزار متلب چیست - دوره آموزشی متلب - آموزشگاه متلب - کلاس آموزشی متلب

واژه MATLAB برگرفته از عبارت Matrix Laboratory است .دلیل نام گذاری آن نیز همانطور که مشخص است استفاده از ماتریکس ها است.متلب در اواخر دهه 1970 توسط Cleve Moler رئیس بخش نیو مکزیکو ابداع گردید.هدف از ساختن این زبان قابلیت دسترسی LINPACK و EISPACK برای دانشجویان بود به شکلی که به زبان فرترن نیازی نداشته باشند.این زبان ،یک زبان سطح بالاست که بر اساس زبان برنامه نویسی C توسعه داده شده است.مقاله امروز آموزشگاه کامپیوتر پرتو ، در مورد معرفی متلب است ، متلب چیست و چه مزایا و معایبی دارد.

نرم افزار متلب محیطی مناسب جهت انجام محاسبات عددی است.این نرم افزار توانایی کار با ماتریس ها ،رسم انواع توابع و داده ها ،ارتباط با برنامه های نوشته شده در زبان های دیگر من جمله JAVA ,C++,C و فرترن ، ایجاد مدل و برنامه های کاربردی ،ایجاد رابط کاربری و پیاده سازی انواع الگوریتم ها را دارد.همانطور که در ابتدای مقاله بیان شد ،در نرم افزار متلب با ماتریس ها سر و کار داریم و تمام داده ها بشکل ماتریس ذخیره میشوند.بعنوان مثال یک عدد اسکالر بشکل یک ماتریکس 1*1 ذخیره میشود.و یا یک رشته مانند “MATRIX LABORATORY” به شکل ماتریکسی با یک سطر و چندین ستون که ستون هایش به تعداد کاراکترهای عبارت است ذخیره میشوند.تصاویر توسط ماتریکس سه بعدی که بعد اول و دوم مربوط به مختصات نقطه ای و بعد سوم برای رنگ بکار میروند.انواع فایل های صوتی نیز در ماتریس های تک ستونه یعنی بردارهای ستونی نمایش داده میشوند.

بخش های نرم افزار متلب

 سیستم متلب متشکل از 5 قسمت است:

 1. زبان : متلب یک زبان سطح بالا ،آرایه ای ،ماتریسی و شی گرا است که توسط آن میتوان برنامه های ساده و یچیده را طراحی نمود.
 2. کنترل گرافیک : سیستم متلب است که برای تجسم دستورات سطح بالا متشکل از تصاویر ،اصوات ، انمیشین و گرافیک است.علاوه بر این دارای دستورات سطح پایینی است که توسط آن میتوانید برنامه های خود را بشکلی سفارشی تولید نمایید.
 3. محیط کاری : مجموعه ایزارهایی است که برنامه نویس با آن سر و کار دارد.این ابزارها امکاناتی نظی مدیریت متغیرها ، ابزارهای توسعه ،مدیریت و رفع خطا ها هستند.علاوه بر این ماتریس ها را در نرم اقزار متلب ایجاد میکنند.
 4. کتابخانه توابع : مجموعه ای از توابع ریاضی اعم از سینوس ،کسینوس تا توابع پیچیده تر مانند ماتریس های معکوس را شامل میشوند.
 5. API یا رابط برنامه های کاربردی : این امکان ،کتابخانه ای است که برای برنامه نویس امکان نوشتن برنامه های فرترن و یا C را که با متلب در تعاملند را فراهم میاورد.این رابط شامل امکانات فراخوانی روال از متلب یا همان اتصال پویا ، فراخوانی متلب بعنوان یک موتور محاسباتی و یا خواندن ونوشتن در فایل های mat است.

اگر به دنبال یادگیری نرم افزار متلب برای استخدام و یا واحد دانشگاهی ، کلاس آموزش متلب را در آموزشگاه برنامه نویسی پرتو پیشنهاد میکنیم . یکی از ویژگی های بارز آموزشگاه برنامه نویسی پرتو ، تدریس پروژه محور تمامی دوره های آموزشی برنامه نویسی ، دوره های آموزشی کامپیوتر ، دوره های آموزشی گرافیک ، دوره های آموزشی معماری ، دوره های آموزشی تدوین فیلم و انیمیشن سازی می باشد .

موارد کاربرد متلب

از متلب در بسیاری از صنایع کاربرد دارد .در حالت کلی در هر شغل و حرفه ای که به تجزیه و تحلیل داده ها نیاز است ،استفاده از متلب نیز کاربرد دارد.با توجه به اینکه در هر سازمان و ارگانی ،تحلیل داده ها از اهمیت بالایی برخوردار است و جز راهبردی ترین ارکان است ،لذا انجام محاسبات ریاضی و آماری توسط این نرم افزار از اهمیت چشمگیری برخوردار است.

آموزشگاه کامپیوتر پرتو، به عنوان بهترین آموزشگاه برنامه نویسی تهران ، این نرم افزار قدرتمند را به صورت حرفه ای به شما آموزش می دهد

در ادامه به بیان برخی از موارد استفاده متلب میپردازیم:

 • مهندسی مالی
 • محاسبات زیستی
 • تست و اندازه گیری
 • پردازش ویدئو و تصویر
 • پردازش سیگنال و ارتباطات
 • سیستم های کنترل

 

موارد مصرف متلب در ریاضیات

همانطور که در ابتدای مقاله عنوان شد از متلب برای انجام امور محاسباتی استفاده میشود.اما در ریاضیات کاربرد متلب دربرخی محاسبات بیش از دیگر موارد است که در ادامه به بیان آنها میپردازیم.

 • آنالیز داده
 • آمار
 • معادلات جبری
 • جبر خطی
 • معادلات دیفرانسیل و حساب انتگرال و دیفرانسیل
 • توابع غیر خطی
 • ادغام
 • محاسبات عددی
 • کار با ماتریس و آرایه ها
 • رسم نمودارهای دو بعدی ،سه بعدی و گرافیک

معایب نرم افزار متلب

دو عیب عمده ای که به متلب وارد است :

 1. متلب یک زبان مفسری است و همانطور که میدانید سرعت اجرای زبان های مفسری نسبت به زبان های کامپایلری بسیار کمتر است.این مشکل توسط بکار گیری درست ساختار برنامه در متلب و استفاده از کامپایلر متلب به عنوان کامپایلر نهایی برنامه نوشته شده توسط متلب و قبل از توزیع برنامه مرتفع ساخت.
 2. هزینه بالای برنامه نویسی با نرم افزار متلب از دیگر ایرادات کد نویسی با متلب است.یک کپی از متلب 5 الی 10 برابر گران تر از کامپایلر فرترن و یا کامپایلر C است.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *