ادیوس چیست

در حوزه فیلم و تصویر ،تدوین یکی از مهارت های مورد نیاز و ضروری است که فعالان این عرصه لازم است تا آن را آموزش دیده باشند.در دنیای نرم افزار ،برنامه های بسیاری وجود دارند که توسط آن ها میتوانید تدوین را انجام دهید اما برخی از آن ها به دلیل سادگی در کاربری طرفداران بیشتری را نسبت به دیگر نرم افزارها دارا میباشند.یکی از محبوب ترین نرم افزارهای حوزه تدوین ،نرم افزار ادیوس است .اما اینکه ادیوس چیست ،موضوعی است که پاسخ آن را در این مطلب برایتان آماده نموده ایم.پس با ما همراه باشید…
در همین ابتدا باید به شما گفت که پیش از در اختیار داشتن یک نرم افزار خوب و خوش دست که کاربری جذابی و راحتی را برایتان داشته باشد ،شما به اندکی ذوق و سلیقه نیاز دارید تا بتوانید ضمن بهره گیری از آن ،تدوین های زیبا و جذابی را به ارمغان آورید.
و اما ادیوس …
Edius یکی از نرم افزارهای محبوب در زمینه تدوین انواع ویدئو است که در مراکز بسیاری نظیر صدا و سیما ،استدیوهای گرافیکی و فیلم سازی ،آتلیه های فیلمبرداری و … مورد استفاده قرار میگیرد.

تاریخچه
نرم افزار ادیوس برای نسختین بار در سال 2012 میلادی توسط شرکت یک شرکت ژاپنی بنام کانپوس که در زمینه تولید سخت افزارهای تدوین فعالیت داشت ،مورد معرفی واقع شد و اولین نسخه از آن با نام ادویس نئو به بازر عرضه شد .نسخه نئو ،نسخه ای ساده و در اصل شالوده این نرم افزار محبوب بود که تنها قادر بود فیلم و عکس و صوت را به روشی ساده با استفاده از افکت و ترانزیشن ادیت نماید .سایت رسمی edius.net  را ببینید تا بهتر متوجه شوید که ادیوس چیست .

ادیوس چیست

ادیوس چیست

پس از آن نسخه Edius pro3 توسط همین شرکت تولید و بر روی کارت کپچر NX مخصوص به خود روانه بازار شد.در این نسخه امکانات را با سخت افزار تدوین CANOPUS EDIUS NX بهینه سازی نموده بودند که میتوانست ورودی و خروجی را با کارتهای تدوین زمان خود سازگار سازد .در این زمان بود که کاربران از نرم افزار ادیوس استقبال بسیاری کردند و شرکت را به این تصمیم وا داشت که نسخه 3.5 را که از نظر بهینه سازی موتورهای پردازش و سازگاری با چندین کارت کپچر ،ارتقا پیدا کرده بود را تهیه نمایند.
پس از آن به دلیل بروز برخی از مشکلات داخلی شرکت کانپوس نظیر افت سهام و مشکلات مدیران و جدا شدن برخی از آن ها ،رشد این نرم افزار را با مشکل مواجه نمود اما این شرکت بطور کامل افول پیدا نکرد و شانس با آن همراه بود.یک شرکت آمریکایی بنام گراس والی (از زیر مجموعه های شرکت Belend) امتیاز این شرکت را خریداری نمود و آن را توسعه داد .
گراس والی با توسعه هسته و موتورهای پردازش برنامه ادیوس که با نسخه های سیستم عامل AMD-ESUS و سازگاری با سخت افزارهای تولید شده توسط خود ،نسخه ادیوس 4 را به بازار عرضه نمود که بر خلاف نرم افزار های هم رده خود ،نیازی به سخت افزار خاصی برای اجرا شدن نداشت.
پس از نسخه 5 ،نسخه 4.5 تولید و پس از آن نسخه 5 به منظور تولیدات زنده تلویزیونی به بازار عرضه و مورد استفاده قرار گرفت.
آخرین نسخه ادیوس ،نسخه 8 است که قابلیت نصب بر روی ویندوزهای 32 بیتی را ندارد.برای یادگیری این مهارت ها ، آموزشگاه نرم افزار سینمایی پرتو در کنار شماست

ویژگی های نرم افزار edius

نرم افزار ادیوس سریعترین نرم افزار ویرایش چند منظوره و سریعترین نرم افزار غیر خطی در بین سایر نرم افزارهای تدوین است که در سراسر جهان میلیون ها کاربر را دارا است.این نرم افزار از کیفیت های بسیاری نظیر HD,3D,4K,SD پشتیبانی میکند .
به محض باز نمودن نرم افزار ،از شما خوساه میشود که نوع پروژه خود را تعیین نمایید و سپس با توجه به نوع پروژه شما ،محیط مورد نیازتان را برایتان فراهم میاورد.علاوه بر این در طول اعمال تغییرات در پروژه ،میتوانید شاهد تغییرات اعمال شده بر روی فیلم باشید که بنا بر تصمیم خود میتوانید این تغییرات را ذخیره و یا در صورت نیاز آن ها را لغو نمایید .
در نرم افزار ادیوس افکت های بسیاری وجود دارد که میتوانید با استفاده از آن ها کار خود را بسیار حرفه ای تر پیش ببرید.
ادیوس نسبت به دیگر نرم افزار های تدوین دارای حجم بسیار اندکی است بنابراین این قابلیت نیز تمایل تدوین کاران را برای استفاده از آن بیشتر میکند.
در هنگام کار با ادیوس نیازی به رندر نمودن پروژه ندارید و فقط در هنگام خروجی گرفتن از آن لازم است تا رندر گیری را انجام دهید که این زمان نسبتا وقت گیر است .بنابراین تنها زمانی رندر گیری را انجام دهید که مطمئن شوید پر<زه شما به پایان رسیده است. رابط گرافیکی در ادیوس بسیار مناسب است و بههمین دلیل حتی کاربران غیر حرفه ای و ناآشنا به این نرم افزار نیز میتوانند به راحتی با این نرم افزار کار کنند. دقت کنید که همواره در کلاس آموزش پریمیر نیز گفته ایم که بسیاری از امکانات این نرم افزار را می توانید در پریمیر پیدا کنید.
و اما در ادامه به ذکر برخی از مزایای نرم افزار ادویس میپردازیم :
• برخورداری از افکت های بسیار جذاب
• توانایی ویرایش یا درج زیرنویس بر روی فیلم
• محیط کاربری ساده و در عین حال حرفه ای و غنی از امکانات
• امکان ذخیره سازی پروژه در فرمت های مختلف
• بهینه شده برای ویندوزهای 64 بیتی
• نورپردازی های حرفه ای
• سبک بودن برنامه و سرعت اجرای بالای پروژه

در کنار این نرم افزار می توانید در کلاس آموزش افترافکت نیز شرکت نمایید