ویژگی های جدید html5

آموزشگاه طراحی سایت - کلاس آموزش طراحی سایت - دوره آموزشی طراحی سایت

Html  یا زبان تگ گذاری صفحات وب با نام html5 در حال توسعه است .

بسیاری از مرورگرها خود را به برخی از ویژگی های جدید html5 مجهز نموده اند و از این ویژگی ها پشتیبانی میکنند.برخی از این ویژگی ها موجب تحول عظیمی در دنیای وب شده اند.

در html5 یکسری تگ های معنایی به ساختار html افزوده شده .لاوه بر این به بدنه آن مواردی چون RDFa، Microdata و Microformats افزوده شده که وب جذاب تر و کاربر پسند تری را برای کاربران و برنامه ها به همراه دارد.

بدین معنی که برای html5 تگ هایی مانند header ,footer, , section nav و  article در نظر گرفته شده است.

بعنوان مثال با استفاده از تگ article قسمت هایی که مانند مقاله هستند و محتوا دارند را میتوان مشخص نمود.

توسط تگ nav می توان لینک های ناوبری یک وبسایت را از دیگر قسمت ها جدا نمود.

در ادامه مقاله به بررسی ویژگی های جدیدی میپردازیم که به html5 افزوده شده و موجب محبوبیت آن شده است.

 1. تگ ویدیو : یکی از بحث برانگیزترین ویژی های html5 است بطوری که بیشتری بحث ها در حوزه آی تی را به خود اختصاص داده.این اختلاف نظرها به قدری است که شرکت مایکروسافت و ادوب با این ویژگی مخالفت میکنند.این تگ این قابلیت را دارد تا کاربران بدون نیاز به نرم افزار خاصی ،به تماشای ویدیو ها بپردازند ،یا ویدیو ها را دانلود و اپلود نمایند.این در حالی است که برخی از کاربران این نظر را دارند که کیفیت آن ها از دیگر نرم افزارها نیز بالاتر است.
 2. تگ صدا : این تگ نیز مانند تگ ویدیو است و و فایل های صورتی را بدون نیاز به نرم افزار خاصی اجرا میکنند.
 3. گرافیک : با استفاده از html5 میتوان گرافیک را بطور مستقیم وارد وب کرد بطوری که میتوان توسط آن نرم افزارهای با گرافیک بالا نظیربازی های اینترنتی را اجرا نمود.
 4. درگ اند دراپ : توسط این ویژگی میتوان عکس ،ویدئو ،نوشته و … با گرفتن توسط موس و انتقال آن به محل مورد نظر و رها کردن موس در آنجا چسباند و انتقال داد.
 5. چت آنلاین : این ویژگی بیانگر این است که چت بصورت سرویس دهنده و سرویس گیرنده در آن فراهم است.
 6. قابلیت ویرایش : محتوای قابل ویرایش و بصورت کاملا پویا و بدون نیاز به لود کردن در صفحه ای مجزا از امکانات دیگر html5 است.
 7. Geo location : این ویژگی ها در اکثر دستگاه های قابل حمل استفاده دارد.بدین صورت که موقعیت کاربران را در هر جایی که قرار دارند نشان میدهد.
 8. حافظه نهان در نرم افزارها : توسط این ویژگی میتوان از نرم افزارها در حالی که آفلاین هستید نیز استفاده نمایید.بیشترین کاربرد این ویژگی در بکارگیری ایمیل است بشکلی که جیمیل نیز آز آن استفاده میکند و میتوان توسط جیمیل بشکل آفلاین ایمیل ارسال نمود.
 9. مرتب نویسی : در html5 تگ ها بشکل هدف داری اضافه شده است.بعنوان مثال تگ های زیر را در html5 داریم :
 • یک فیلد برای آدرس ایمیل به ما میدهد
 • یک فیلد برای متن معمولی ایجاد میکند
 • چند فایل برای آپلود انتخاب میکند
 • یک فیلد برای انتخاب فایل است
 • یک فیلد برای آدرس وب سایت است
 • یک فیلد برای وارد کردن عدد به همراه 2 فلش کوچک برای کاهش و افزایش عدد

نکته : در html5 برخی از سخت گیری های html برداتشه شده بشکلی که تفاوتی بین حروف کوچک و بزرگ وجود ندارد .همچنین میتوان برای پایان برخی از تگ ها از اسلش استفاده نکرد.در واقع کار کد نویسی برای برنامه نویس در این نسخه بسیار آسان تر شده است.

برای ورود به بازار کار و استخدام در سمت طراح سایت و برنامه نویس باید در ابتدا دوره آموزشی طراحی سایت با html / css  را بگذرانید و سپس قدم به قدم دوره های طراحی سایت را ادامه دهید تا با انجام پروژه ها در طول دوره و قوی ساختن رزومه کاری خود، استخدام و ورود به بازار کار را قطعی نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقاله
ویژگی های جدید html5
نام مقاله
ویژگی های جدید html5
خلاصه
برای ورود به بازار کار و استخدام در سمت طراح سایت و برنامه نویس باید در ابتدا دوره آموزشی طراحی سایت با html / css  را بگذرانید و سپس قدم به قدم دوره های طراحی سایت را ادامه دهید...
نویسنده
منتشر کننده
آموزشگاه طراحی سایت پرتو
لوگو