asp.net چیست

زبان های بسیاری برای برنامه نویسی سایت وجود دارد که یکی از زبان های حرفه ای و محبوب در این زمینه زبان asp.net است .موضوع بحث در این مطلب پرداختن به این موضوع است که asp.net چیست.پس با ما همراه باشید؛
Asp مخفف عبارت Active Server Pages ،محصول شرکت مایکروسافت است و زبان اسکریپت نویسی است که درون IIS اجرا میگردد .این زبان امروزه دیگر منسوخ شده و جای خود را به زبان اسکریپت asp.net داده است .
نکته : asp.net یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه تکنولوژی است برای برنامه نویسی وب بر پایه .net .اما در این مقاله از آن تحت عنوان یک زبان برنامه نویسی یاد میکنیم.
در اوایل سال 2002 میلادی شرکت مایکروسافت نسخه NET Framework 1.0. را به بازار عرضه نمود.با ورود این تکنولوژی به عرصه وب ،به برنامه نویسان این امکان را داد تا با رویکردی جدید صفحات وب پویا را طراحی نمایند.ناگفته نماند که شرکت مایکروسافت به منظور توسه این تکنولوژی از java الهام گرفته است.

Asp.net یک پلتفرم (بستر اجرای نرم افزار) برای توسعه وب میباشد .در asp.net علاوه بر پروتکل http از دستورات http به منظور تنظیم یک ارتباط و همکاری دو طرفه از مرورگر به سرور استفاده میشود.این پلتفرم به منظور تولید اپلیکیشن های تحت وب تعاملی و مبتی بر داده مورد استفاده قرار میگیرد که حاوی تعداد زیادی ابزار کنترلی من جمله textboxها ،برچسب ها و دکمه ها به منظور پیکربندی و دستکاری کد برای ایجاد صفحات html می باشد.ما در بهترین آموزشگاه طراحی سایت ، همواره این موارد را به شما آموزش میدهیم.

asp.net چیست

asp.net چیست

اپلیکیشن های تحت asp.net کدهای کامپایل شده ای هستند که از مولفه های کامپوننت ،توسعه پذیر و قابل استفاده مجدد موجود در asp.net استفاده میکنند.این کدها قادر هستند از تمامی سلسه مراتب hierarchy کلاس ها در Net Framework. استفاده نمایند.

مدل کامپوننت asp.net
مدلی است که ساختارهای متفاوتی از asp.net را ارائه میدهد.
Asp.net تکنولوژی است که تحت .net framework کار میکند که تمامی ویژگی های مربوط به وب را شامل میشود.
.net framework از سلسله مراتب شی گرایی تشکیل شده است .نرم افزار asp.net از صفحات تشکیل شده است.
زمانیکه کاربر یک صفحه از asp.net را مورد تقاضا قرار میدهد ،IIS فرایند صفحه را به سیستم ASP.Net Runtime محول میکند..پس از آن ASP.Net Runtime صفحه .aspx را به یک نمونه کلاس تبدیل نموده که از صفحه Net framework به ارث برده شده است.

مدل فرم های وب

این مردل از asp.net قابلیت رویداد محور را به اپلیکیشن های تحت وب میدهند.یک مرورگر فرمی از وب را به سرور ارسال نموده و سرور در پاسخ صفحه ای نشانه گذاری شده یا صفحه html را بر میگرداند.تمامی فعالیت های سمت کاربر برای پردازش پایدار به سرور ارسال میشوند.سرور خروجی عملیات مورد نظر کاربر را پردازش نموده و عکس العمل هایی را از خود نشان میدهد.حالا http به یک پروتکل ناپایدار تبدیل شده است .بهتر است قبل از یادیگری asp.net   ، حتما در کلاس آموزش html/css  شرکت کنید
فریم ورک asp.net اطلاعات مربوط به وضعیت برنامه تحت وب را ذخیره مینماید.این وضعیت ها از دو نوع مختلف تشکیل شده اند که عبارتند از :
• Page state
وضعیت صفحه ،وضعیت مربوط به کاربر است.به عنوان مثال فیلدهای ورودی مختلف در فرم وب.
• Session state
مجموعه ای از صفحات مختلفی که کاربر آن ها را بازدید نموده یا با آن ها کار کرده است.

این مجموعه را با مثالی برایتان شرح میدهیم :
فرض نمایید کاربر آیتم هایی را در سبد خرید خود قرار داده است .این آیتم ها از صفحاتی انتخاب شده اند که صفحه آیتم ها نام دارد.سپس کل آیتم های خریداری شده به علاوه مبلغ کل آن ها در صفحه دیگری به نمایش در خواهد آمد که صفحه خرید نام دارد.اما http نمیتواند مسیر تمامی اطلاعات ورودی از تمامی صفحات مختلف را حفظ نماید .اما session state و زیر ساخت سرور تمامی اطلاعاتی که بشکل سراسریAsp.net runtime ،page state را از سوی کاربر به سمت سرور در سراسر صفحه تقاضاها حمل نموده و در زمان اجرا کدهای asp.net را تولید میکند و کامپوننت های مربوط به بخش سرور را در فیلدهای پنهان ترکیب میکند بدین صورت سرور از وضعیت کلی یک برنامه مطلع میشود و به یک روش اتصال دو لایه عمل مینماید.در کلاس آموزش asp.net  همه ی این موارد را به تفصیل بیان کرده ایم.

متوجه شدید که asp.net چیست ؟ کمی پیچیده است.به شما حق می دهیم.

صفحات asp.net دارای پسوند .aspx هستند و معمولا در ویژوال بیسیک یا c# نوشته میشوند.کنترل های کاربر در asp.net میتوانند به زبان های مختلف چون جاوا و یا c++ نوشته شوند.در زمانیکه مرورگر درخواست یک فایل asp.net را دارد ،موتور asp.net این فایل را خوانده ،سپس اسکریپت را در فایل اجرا و تالیف میکند و نتیجه آن را به زبان html به مرورگر باز میگرداند.

زبان asp.net چیست

پسوندهای رایج در asp.net

در asp.net فایل ها با توجه به ترکیبی که دارند دارای پسوندهای مختلفی هستند که عبارتند از :
• .asp : فایل های ASP کلاسیک
• .aspx : فایل های asp.net
• .cshtml : فایل های asp.net ترکیب شده با razor c#
• .vbhtml : فایل های asp.net ترکیب شده با razor vb

دلایل استفاده از asp.net

تکنولوژی asp.net در بین برنامه نویسان از محبوبیت بالایی برخوردار است و دلایل آن نیز مورادی است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم نمود:
• خاصیت کامپایلری
• شی گرایی
• آسان بودن پیکربندی و توسعه
• اجرا در محیط CLR
• پشتیبانی از انواع زبان ها بصورت همزمان
• پشتیبانی از تمامی مرورگرها
• تمرکز در کد نویسی
• تکنولوژی بر پایه .NET Framework