۵ ویژگی جدید در مرورگر Edge

اولین مرورگری که همه ما با آن پا به دنیای وب گذاشتیم و از آن خاطره داریم، مرورگر IE است. امروزه و با افزایش و پدیدار شدن مروگرهای خوب و باکیفیتی همچون chrome و firefox، دیگر استفاده از این مروگر بسیار کم شده است به طوریکه خود شرکت مایکروسافت نیز از پشتیبانی از آن دست کشیده است. اما با معرفی ویندوز 10، مروگر جدیدی نیز از سوی مایکروسافت معرفی شد تا با قابلیت های خوب خود بتوانید دوباره جایگاهی در بین مرورگرها پیدا کند. اگر شما هم ویندوز خود را بروزرسانی کرده باشید، حتما برای یک بار هم که شده، از این مروگر استفاده کرده اید. همچنین شاید امروزه دیگر کسی تمایلی به روی آوردن به یک مرورگر جدید نداشته باشد و با هر مرورگری که راحت است و از آن استفاده میکرده، به کار خود ادامه دهد اما مایکروسافت بر آن است تا با قابلیت های خوبی که در مروگر edge قرار میدهد باعث ترغیب کاربران به استفاده از این مرورگر شود. در این مقاله قصد داریم به معرفی 5 ویژگی این مرورگر بپردازیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

۵ ویژگی جدید در مرورگر Edge

1- preview bar

این قابلیت امکانی را به مروگر شما اضافه میکند تا در بالای مروگر شما قسمتی به وجود بیاید تا بتوانید در آن تمامی تب هایی که باز هستند را در اندازه بسیار کوچک مشاهده نمایید. این قابلیت در هنگامیکه تب های زیادی را باز کرده اید، بسیار کاربردی است.

۵ ویژگی جدید در مرورگر Edge

2- تنظیم فعال یا غیرفعال بودن تب ها

شما میتوانید اگر تعداد تب هایتان بالا رفت، آن ها را با کلیک روی دکمه موجود در سمت چپ تب فعلی به طور موقت غیر فعال کنید تا علاوه بر اینکه تبی که باز کرده اید را گم نکنید، از باز بودن در پس زمینه و در نتیجه افزایش رم مصرفی سیستم خود جلوگیری کنید. به عبارتی دیگر شما میتوانید تب ها را به حالت نیمه فعال در بیاورید تا هر وقت که خواستید از آن استفاده کنید آن را باز کنید و مانند مروگرهای دیگر تب های بسیار فراوانی باز نکنید.

3- گزینه‌های جدید در نوار وظیفه

مرورگر اج دارای دو گزینه‌ی جدید در منوی taskbar خواهد بود. با راست کلیک روی آیکون مرورگر (یا لمس آن در صفحه‌نمایش‌های لمسی) در نوار وظیفه، گزینه‌های «open a New window» یا «New InPrivate window» را مشاهده خواهید کرد. البته این قابلیت در دیگر مروگرها همچون گوگل کروم و فایرفاکس مدت زیادی است که وجود دارد اما به هرحال در مروگر مایکروسافت قابلیت جدیدی محسوب میشود.

4- حذف و استفاده کمتر از فلش و جایگزینی html5

۵ ویژگی جدید در مرورگر Edge

مرورگر edge نیز همانند دیگر مرورگرها جهت افزایش امنیت، اقداماتی را انجام داده است که یکی از این موارد مبارزه با فلش در مروگر ها است. با آمدن html5 و امنیت و عملکرد و سرعت عالی آن، استفاده از فلش به علت ضعف شدید امنیتی آن روز به روز کاهش یافت. از همین رو مروگرها سایت هایی که از فلش استفاده کرده باشند را با قابلیت هایی که درون خود دارند شناسایی کرده و با اعلام به کاربر مانع از اجرا شدن فایل های فلش میشوند.

۵ ویژگی جدید در مرورگر Edge

5- استفاده از حالت کتابخوان مرورگر

به‌زودی می‌توانید از طریق ویندوز استور، کتاب الکترونیکی بخرید و با استفاده از مرورگر اج، آن‌ها را بخوانید. در قسمت مربوط به Hub مرورگر، یک تب جدید با نام Books وجود دارد. روی دکمه‌ی Hub در سمت راست و بالای صفحه مرورگر، کلیک کنید تا بتوانید آیکون Books را در میان Reading list و آیکون‌های History ببینید. از این طریق می‌توانید به کتابخانه‌ی مربوط به کتاب‌هایی که خریداری کرده‌اید، دسترسی داشته باشید یا با باز کردن Windows Store، کتاب‌های مورد نظر خود را بخرید.