انیمیشن سازی در مایا چگونه است

اتودسک مایا یا autodesk maya که به مایا شهرت دارد یک نرم افزار طراحی گرافیکی است که طرح های سه بعدی را طراحی نموده و روی سیستم عامل های ویندوز ،لینوکس و OS X قابلیت اجرا دارد.نرم افزار مایا توسط شرکت Alias System ساخته شده و در حال حاضر امتیاز آن متعلق به شرکت اتودسک است.از نرم افزار مایا در صنعت انیمیشن سازی ،بازی های کامپیوتری ،بازی های ویدئویی و حتی جلوه های ویژه کاربرد دارد.می خواهیم در این مقاله به این موضوع بپردازیم که انیمیشن سازی در مایا چگونه است.

بررسی اجمالی
همانطور که در بالاتر نیز عنوان شد از مایا در مواردی چون ساخت طرح های سه بعدی در صنعت سینما ،تلویزیون ،بازی سازی و حتی معماری استفاده میشود.در آگوست سال 2006 پس از عرضه نسخه 6.5 پشتیبانی از این نرم افزار بطور ناگهانی متوقف شد .در آن زمان مایا در دو نسخه نامحدود و کامل عرضه میشد اما از آگوست سال 2008 به یک نسخه واحد تبدیل شد.
در ساخت انیمیشن توسط مایا ،طراحی ها بر اساس ساختار گرافیکی گره ای صورت میپذیرد.طرح ها بر اساس گره ها طراحی شده و هر گره خصوصیات خود را داشته و به نوعی سفارشی سازی شده است.بنابراین صحنه ای که مشاهده میکنید ،حاصل شبکه ای از گره ها هستند که با یکدیگر در ارتباطند.
در آمریکا دانشجویان و یا معلمان میتوانند نسخه آموزشی مایا را از انجمن تحصیلی اتودسک دانلود نمایند و برای مصارف غیر تجاری از آن استفاده نمایند.این نسخه بر روی رندرهای نهایی که توسط مایا تولید شده است ،واتر مارک قرار میدهد .علاوه بر این دانشجویان و معلمان میتوانند از این نسخه ها طی 36 ماه استفاده نمایند.پس از اتمام این دوره ،لازم است تا ضمن لاگین کردن به انجمن ،مجوز استفاده از نرم افزار مایا را برای 36 ماه دیگر تمدید نموده و از آخرین ورژن این نرم افزار استفاده نمایند.
در صنعت سینما ،از نرم افزار مایا در کنار نرم افزار رندرمن ،محصول شرکت Pixar برای ساخت انواع صحنه های گرافیکی و انیمیشن های سه بعدی استفاده می شود.در ادامه به ذکر مواردی میپردازیم که در صنعت سینما ،از مایا برای ساخت این پروژه ها استفاده شده است.

انیمیشن سازی در مایا چگونه است

انیمیشن سازی در مایا چگونه است

پروژه های سینمایی که توسط مایا تولید شده اند :
• Transformers: The Last Knight (2017)
• Jurassic World: Fallen Kingdom (2018)
• Ant-Man and the Wasp (2018)
• Avengers: Infinity War (2018)
• Black Panther (2018)
فیلم های تلویزیونی و انیمیشن هایی که توسط مایا تولید شده اند :
• Angry Birds Blues (2017)
• Kung Fu Panda: The Paws of Destiny (2018–present)
• The Boss Baby: Back in Business (2018–present)
• Spy Kids: Mission Critical (2018–present)
• Mega Man: Fully Charged (2018–present)

گیم و بازی هایی که توسط مایا تولید شده اند :
• Grand Theft Auto V (2013)
• Fallout 4 (2015)
• Resident Evil 7 (2017)
• Monster Hunter: World (2018)
• Team Sonic Racing (2018)

در این میان پروژه هایی نظیر Monsters, Inc، The Matrix، Spider-Man، The Girl with the Dragon Tattoo، Avatar، Finding Nemo، UP، Hugo، Rango و Frozen برنده جایزه اسکار شده اند.

انیمیشن سازی در MAYA

 مزیت استفاده از مایا در انیمیشن سازی چیست

اگر بصورت حرفه ای در ساخت انیمیشن های سه بعدی ،ایجاد جلوه های ویژه و یا مدلسازی با مایا در حال فعالیت هستید ،بطور حتم با ویژگی های این نرم افزار آشنا هستید .ویژگی هایی که کمتر نرم افزاری است که از این ویژگی ها برخوردار باشد.یکی از این مزیت ها به حداقل رساندن زمان تولید انیمیشن و یا مدلسازی در مایا است بطوری که در زمان استفاده از مایا ،بهره وری خود را به حداکثر میرسانید.علاوه بر این میتوانید خلاقیت بیشتری را به پروژه اعمال نموده و ظریف کاری های بسیار بیشتری را در مقایسه با سایر نرم افزارهای طراحی به پروژه خود وارد نمایید .شما در صورت استفاده از مایا میتوانید یک انیمیشن بسیار پیچیده را که توسط طراحی با دست غیر ممکن است را خلق نمایید.

برای حرفه ای شدن در مایا می توانید در کلاس آموزش مایا در بهترین آموزشگاه آموزش مایا شرکت نماید.

و اما انیمیشن سازی در مایا چگونه است ؟برای پاسخ به این سوال لازم است تا مراحلی که در زمان ساخت یک انیمیشن لازم است تا آن ها مرحله به مرحله اجرا نمایید تا منجر به ساخت یک انیمیشن شود را ذکر نماییم.
مراحل ساخت انیمیشن در مایا :
1- مبانی شخصیت پردازی : در این مرحله باید شخصیت مورد نظر خود را بشناسید.بدین منظور باید بدانید که شخصیت ها ،چگونه فرم و حالت بدنی دارد.به عنوان مثال شخصیت های قابل اعتماد و دوست داشتنی عمدتا چشمانی درشت دارند و شخصیت های منفی عمدتا چشمانی ریز و کشیده دارند.این ها به معنی شخصیت پردازی در ساخت انیمیشن است.
2- آناتومی : اگر بدنبال انیمیشنی موفق هستید باید حداقل 4 مورد از اناتومی های مختلف را بشناسید.این موارد عبارتند از انسان ،چهار پایان ،ماهی ها و پرندگان.در مرحله بعدی به یادگیری اناتومی حشرات که بسیار پیچیده تر هستند بپردازید.
3- مبانی نقاشی متحرک : باید یاد بگیرید که چگونه حالات مختلف را به بدن مدل هایتان اعمال نمایید .به عنوان مثال باید بدانید که چگونه یک کاراکتر خوشحال و یا یک کاراکتر گیج را طراحی نمایید .
4- آموزش نرم افزار مایا : مایا و تری دی مکس مهمترین نرم افزارهایی هستند که در زمینه ساخت انیمیشن های سه بعدی از آن ها استفاده میشود و قوی تر از تری دی مکس ،نرم افزار مایا است.نرم افزایر که مورد بحث ما در این مقاله است.اما ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که تا پیش از خریداری مایا توسط اتودسک ،تری دی مکس و مایا با یکدیگر رقابت بسیار شدیدی داشتند اما پس از این اتفاق هر یک از این دو نرم افزار بصورت تخصصی در حوزه خاصی خود را تقویت نمودند و 3dmax در حوزه مدلسازی و مایا در حوزه انیمیشن سازی خود را تقویت نمودند.بنابراین نتیجه اینکه اگز قصد انیمیشن سازی آن هم بصورت حرفه ای را دارید ،بهترین نرم افزار در دسترس ،نرم افزار اتودسک مایا است.
5- کارگردانی : اصول کارگردانی در تمامی پروژه ها یکسان است و هیچ تفاوتی بین کارگردانی یک فیلم بلند هالیوودی و یا یک انیمیشن UP نیست.در صورتیکه بتوانید مواردی چون حرکات دوربین ،سکانس بندی ها ،فیلمنامه قوی و … را بشکلی موفق و اصولی بکار ببرید ،انیمیشن شما خواهد توانست به جشنواره ها راه پیدا کند و حتی مانند موارد ذکر شده در بالا جوایزی را از آن خود کند.

در انتها به سیتم عامل هایی اشاره میکنیم که قابل پشتیبانی از نرم افزار مایا هستند ،
نرم افزار اتودسک مایا در پلتفرم های ویندوز ۶۴ بیتی (ویندوز ۷ (SP1) یا بالاتر)، mac (OS X 10.9.5 یا بالاتر) و لینوکس (RedHat Enterprise Linux 6.5 WS یا CentOS 6.5)) قابلیت پیشتیبانی را دارند. پشتیبانی از سیستم عامل IRIX شرکت Silicon Graphics بعد از ورژن ۶.۵ و پشتیبانی از openSUSE Linux در Maya 2009 متوقف شده است.

ما در آموزشگاه کامپیوتر پرتو ، برای یادگیری مایا در کنار شما هستیم

انیمیشن سازی در مایا

0 پاسخ ها

سوال خود را مطرح نمایید

در صورت تمایل در بحث شرکت کنید
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقاله
انیمیشن سازی در مایا چگونه است
نام مقاله
انیمیشن سازی در مایا چگونه است
خلاصه
انیمیشن سازی در مایا چگونه است یا مزیت انیمیشن سازی در مایا چیست و چگونه با استفاده از مایا انیمیشن سازی می کنیم.
نویسنده
منتشر کننده
آموزشگاه کامپیوتر پرتو
لوگو